Svar: Stadig vælling til natten
Kære Josefine og Co
Flasken beholder hun nok ikke til hun flytter hjemmefra - trods alt ikke :o) Men det er alligevel en rigtig god idé at stoppe med flaske, når hun er 1½ år.
Der er laktose i mælk, vælling osv. Det er sukker og det lægger sig rundt om hendes tænder og giver rigtig god grobund for huller og ødelagte mælketænder.
Dertil kommer at hun med den alder hun har nu, naturligt i kraft af sin udvikling skal til at adskille sig lidt fra sine forældre, øve mere selvstændighed, være en lidt større pige på mange måder og at få sutteflaske hører ligesom babyalderen til. Hun er ikke længere en baby og må gerne stilles lidt andre krav. Hun har brug for at blive mødt på en anden måde, få nye udfordringer og vokse - på flere forskellige niveauer.
Jeg synes derfor I skal væk ...
... fra den flaske - også selvom jeg godt ved at Josefine er født meget før tid og korrigeret ikke er så gammel .... Tag hende med i processen, når flaskesutterne er mørnede, så skal de smides ud, lad hende være med til det og så købes der ikke flere! Det er slut nu.
Sørg for at hun får mad og væske nok i løbet af dagen og aftenen, det er fint at indføre en godnatgrød inden sengetid eller en portion yoghurt eller bare en banan, hvis hun vil have det. Bare hun får lidt, så er det fint. Om natten bør hun tilbydes vand, hvis hun er tørstig. Hun kan evt. have en drypfri kop i sengen, så kan hun selv tage sig noget at drikke, hvis hun vågner og har behov. Men mælk om natten, det bør hun ikke få mere :o)
Håber I hermed har fået et skub til at få smidt flasken helt, fortsat held og lykke ...
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder











