Annonce

Annonce

Brev:

Farsyg og omklamrende


27. april 2009

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Farsyg og omklamrende

Hej Helen

Har skrevet til dig før ang. at Emil hænger i buksebenene når vi laver aftensmad og sådan har det nok altid været. Men de sidste små to måneder har han gjort det hele dagen også når vi gør alt for at fylde forældre-depotet op. Feks. i påskeferien hvor vi var sammen hele døgnet en lille uge. Det ændrede ikke på det. Hvis vi sidder stille kan han godt lege selv eller kravle ind i andre rum, men hvis vi rejser os op hænger han i bukserne. Dit råd med at gå i den anden grøft og rigtigt tumle osv med ham, kan der næsten ikke blive plads til når han hele tiden hænger der.

Et andet og nyt problem er, at han er frygtelig far syg. Når far er der er det KUN ham der duer. Jeg må lige få et knus når jeg kommer fra arbejde men ellers hænger han på far. De seneste dage har det været så grælt, at han nærmest skriger hvis han kommer over til mig fordi far lige skal på toilettet. Det gør så ondt indeni, og jeg bliver i tvivl om det er fordi jeg har for travlt med at få ordnet alt det huslige eller om det bare er et godt tegn på at far har været med og er engageret i ham.

Rent praktisk kan jeg fortælle, at vi prøver at ...


Annonce

... deles om det huslige man har lidt forskellige standarder. Nikolaj (Far) kan sagtens slappe af selvom huset flyder, det har jeg lidt svært ved. Nikolaj er næsten altid den der giver mad (har tænkt på om det er derfor, for sådan er det jo med dyr =:)) og jeg skifter ble. Desuden er det mig der bader hver aften og det elsker han.

Syntes ellers at vi er gode til at være ligeværdige forældre. Jeg har fri onsdag hvor jeg har ham hjemme og Nikolaj arbejder tre holdsskift og sommetider weekend hvilket også betyder hverdage alene med Emil. Jeg håber sådan at det bare er fint og naturligt, men den dårlige somvittighed over, at der hele tiden er vasketøj, oprydning og andre praktiske gøremål nager også.

Har du et godt råd, skal jeg bare sætte mig og være tilgængelig og evt "gennemtrumfe" at Emil må nøjes med mig og så lade far vaske tøj. Eller skal jeg sige "ok, sådan er det nu, så kan jeg ligesågodt lave noget andet ? Jeg vil jo ikke overskride hans grænser. ... Og skal det evt være mig der giver mad ?
Skal lige sige, at når nikolaj ikke er der, overtager jeg rollen. Så vil han have mig hele tiden.

Venlig hilsen
Lene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Fedtcreme - fedtprocent

Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce