Annonce

Annonce

Brev:

Trods ved puslebordet og søvn


22. april 2009

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Trods ved puslebordet og søvn

Kære Helen.

Min datter på 2 år er for alvor begyndt at have sin egen vilje og begyndt at trodse det vi siger. Nogle gange er det dog opslidende da uanset hvad vi gør og siger – lige lidt hjælper det. Vi prøver både at være forklarende, vi har prøvet at skælde ud, aflede hendes opmærksomhed og lige lidt hjælper det. Det er især når hun skal skiftes at vi kæmper en stor kamp – det vil hun bare ikke.

Hvad kan vi gøre for at mildne bleskiftene lidt. Tænker om det er ved at være tid til at prøve potten ? Er det bedst at vælge den der sidder direkte på toilettet eller skal det være den type som står på gulvet? Hvordan griber man bedst den situation an for at få startet rigtigt?

Derudover er hun den som skal ligge længe om aftnen for at falde i søvn (1 time fra kl. 20-21) – selvom hun er træt så har hun svært ved at falde til ro. Selvom vi altid læser og synger lidt inden hun skal sove for at få hende ned i gear. Det er heller ikke altid hun gider sove til ...


Annonce

... middag i vuggestuen – hun ligger dog og hviler. Men vi er ikke i tvivl om at hun stadig har brug for middagssøvn. Så derfor har vi skåret den lidt ned til 1½ time så hun måske er mere træt om aftenen.

Igennem lange perioder ligger hun selv og snakker og hygger indtil hun falder i søvn om aftenen men i noget tid har hun været ked af det og vil op. Det er sjældent vi tager hende op men prøver i stedet at sidde og holde hende lidt i hånden indtil hun sover. Men synes generelt vi bruger meget af vores aften på at rende frem og tilbage.

Om morgenen er hun næsten ikke til at få i gang og der skal bruges rigtig lang tid på at gøre hende klar til at komme af sted, hvis det hele ikke skal gå op i skrig og skrål og diskussioner.
Hvad er det rigtigste at gøre i alle disse søvn-sammenhænge?

Hvornår skal man for øvrigt fjerne tremmerne i hendes seng ?

Til august bliver hun storesøster. Er der nogle gode råd til hvordan man forbereder hende bedst muligt på det ?

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce