Brev:
Vågner ked af det og separationsfase

Hej Helen,
Nu er vi på banen igen, denne gang med noget natteroderi. Sofia er begyndt at vågne hver 3-4 time, nogle nætter lidt mindre, og nogle nætter lidt oftere, og er meget meget ked af det. Hun græder og skriger og kaster sig fra os, og er ikke til at berolige. Nogle gange er det som om vi slet ikke kan få kontakt med hende, så ked af det er hun.
Hun har indtil for ca. en måned siden været nem at putte, har sovet helt op til 8-9 timer af gangen, men i forbindelse med tænder (to stk.), noget forkølelse og ørebetændelse har hun haft sværere ved at falde i søvn, og vi er kommet ind i en dårlig vane med at gå op og ned med hende, indtil hun er så træt, at hun ikke stritter imod. Det har virket nogenlunde, indtil her den sidste uges tid, hvor hun er helt utrøstelig og ulykkelig; nogle nætter har hun været vågen hver anden eller tredje time, og andre nætter vågner hun og græder i to timer, før hun falder om, fuldstændig udmattet. Alt det natteroderi betyder ...
... så, at hun er træt og uoplagt om dagen, og har svært ved at falde til ro når hun skal sove lur, hvorpå hun er endnu mere træt om aftenen.. skruen uden ende.
Jeg har læst i andre breve her på siden, at hun med den alder, hun har, er midt i en separationsfase, som måske kan forklare lidt af det. Men hvordan kan vi hjælpe hende igennem, så hun ikke er så ulykkelig? Og hvordan kan vi helt konkret genoprette en god natterutine, så hun kan falde til ro alene igen og uden at blive så ked af det? Det er helt hjerteskærende at høre, at hun er så ked, plus at vi efterhånden også er ved at være trætte og frustrerede, hvilket hun jo selvfølgelig kan mærke på os. Hun er ellers en dejlig pige, kravler hele huset rundt, er begyndt at stå op og tage de første par skridt med lidt hjælp, pludrer løs, og spiser allerhelst maden selv med alle ti fingre og hele kroppen :)
Håber, du kan hjælpe os lidt videre, så vi kan få vores glade lille pige glad igen!
Venlig hilsen
Emilie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Rhesus-uforlignelighed
Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.
Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.
Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer




