Annonce

Annonce

Svar: Falde i søvn om aftenen - 6 mdr.


16. april 2009

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Oskars mor og far

Tak for jeres brev og fine beskrivelse af Oskar :o)

Mange børn vil i 6 måneders alderen begynde at kunne nøjes med to lure dagligt, nogle har dog stadig behov for en powernap sidst på eftermiddagen og det er naturligvis også okay. Det er en periode, hvor der sker rigtig meget udviklingsmæssigt både fysisk og mentalt og det giver flere udfordringer.

Jeg vil starte med at skitsere en plan som jeg tænker den kan se ud, ud fra de tidspunkter I selv har givet mig:

Tidlig morgen 05: Ammes og sover videre i mors seng

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk blød frugt i hånden at sutte på, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur ca kl 10, sover måske kun en lille times tid og det er fint.

Frokost 11.30-12: Øllebrød eller grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurkeskiver eller lignende i hånden at gnaske i, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca kl. 13-13.30

Eftermiddag 16: Ammes og kan også her tilbydes lidt blød frugt i hånden at sutte på selv, appelsinbåde, fersken, blomme eller lignende. Vand af kop.

Powernapper evt. 20 minutter her, men måske springes den helt over, det afhænger også af hvor længe middagsluren har varet.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, tilbydes igen brødskorper, agurk eller lignende at sidde med selv, vand af kop.

Ammes og puttes til natten ca 19.30-20. Tidspunktet afhænger igen af hvorvidt han har sovet powernap om eftermiddagen eller ej.

Sen aften 23-24: Ammes og begynder herefter at kunne sove uden mælk til næste morgen tidlig.

Som I kan se af denne plan, så har jeg flyttet lidt på tiderne for lure om dagen, så ...


Annonce

... Oskar nu begynder at være vågen i længere tid inden han puttes igen. I disse vågenperioder skal han stimuleres rigtig meget. Han skal tumles med, svinges, trilles, hjælpes med at bruge sig selv fysisk, han skal stimuleres mentalt og I må gerne starte med at lade ham sidde op i barnevognen, trille en tur og lade ham kigge på verden, mærke vinden i ansigtet, se på ting I kommer forbi. Læg ham først ned, når han viser sig parat og læg her mærke til tidspunktet det kan give jer en idé om, hvornår han er parat til at blive puttet.

Mange børn vil i denne alder have en stor motorisk uro og meget svært ved at koble fra overfor verden, - præcis som du også beskriver. Derfor skal Oskar på den ene side have lov til at tumle lidt rundt i sengen, falde i søvn på siden eller på maven, hvis han sover bedst sådan, ligesom han også skal have hjælp til at overgive sig til roen, når det endelig er sovetid. Derfor er det fint at putte ham i barnevognen som skærmer ham lidt mod omverdenen, når han er parat og putte ham i sengen om aftenen - nu på eget værelset, så fint som du også beskriver.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er en svær balance, for nogle gange skal I stå hos ham, holde hænderne beroligende på kroppen, nogle gange er han nødt til at komme op få en ekstra tår ved brystet og kan så sove igen bagefter. Andre gange skal han have lov til at tumle omkring og ligge for sig selv inden han kan finde roen. Nogle gange er far bedst, andre gange er det mor der dur - det er helt normalt.

Det er svært at finde det rigtig vindue, men jeg tænker at planen for dagen med lidt længere og færre lure måske vil hjælpe jer, så det stille og roligt også bliver lettere om aftenen.

Jeg håber I hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce