Annonce

Annonce

Svar: Ændrede søvnvaner - 3 mdr.


7. april 2009

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anne

Det er helt normalt at børn i 3-4 måneders alderen ændrer søvnrytme således at de begynder at sove mere kortvarigt i løbet af dagen og ofte også er lidt mere vågne og aktive imellem deres lure. De begynder netop som du beskriver, i denne alder at følge meget mere bevidst med i verden, din dreng lægger nu mere og mere mærke til hvor han er, følger med øjnene, smiler, ler osv. og lysten til at opleve og mærke verden er stor.

Derfor er det ofte i denne alder nødvendigt at man på den ene side trækker tiden lidt og ikke putter barnet alt for tidligt, netop for at lade barnet opleve og bruge sig selv og anerkende lysten til dette og samtidig så også finde tidspunktet, hvor barnet skal have hjælp til at overgive sig til søvnen, skal hjælpes til at koble fra og finde roen.

Du skal regne med at han har behov for 3 lure dagligt, en formiddagslur, en middagslur og en lur sidst på eftermiddagen/først på aftenen. Sammenlagt vil han lure om dagen måske kun vare 5 timer og om natten vil han så sove ca 10 timer, naturligvis afbrudt af mælk.

En plan for dagen kan se nogenlunde således ud:

Tidlig morgen: Ammes og sover lidt videre

Formiddag: Ammes

Puttes til formiddagslur

Frokost: Ammes

Puttes til middagslur

Eftermiddag: Ammes

Sover sin 3. lur

Aften: Ammes efter behov og puttes til natten

Sen aften: Ammes

Midt nat: Ammes

Når du putter din dreng i løbet af dagen, så prøv om du kan putte ham en lille smule senere end du gør lige nu, så du måske lige trækker tiden 20 minutter, hvor han i stedet får lov til at blive tumlet med, kigge på verden, pludre med dig osv. så du er sikker på at han er fyldt godt op med stimulation.

Læg ham i barnevognen som du plejer, det kender han og det gør ham tryg og rolig. Prøv om du kan nøjes ...


Annonce

... med at vippe barnevognen og hele tiden stoppe lidt op. Hvis han begynder at græde, så vipper du igen, stopper og afventer om han atter græder, hvis han gør det så vipper du igen men stopper også igen netop for at lære ham at falde i søvn uden at blive vugget.

Hvis han efter en time vågner og her virker tydeligt træt og som en dreng der har behov for mere søvn, så er det fint at du vugger ham lidt igen for at få ham til at sove lidt længere. Men hvis han virker vågen og ikke til at have behov for mere søvn lige nu, så tag ham op. Det er helt okay med en times søvn, så sover han sandsynligvis en længere og mere sammenhængende lur næste gang. Sover han således kun en time om formiddagen, så fred være med det. Så tag ham op, aktiver ham og er det så nødvendigt for at han kan sove 2½-3 timer til middag, så må du som nu kører en lang tur med ham der.

Det er en periode hvor der sker rigtig meget, så det er okay, at du lige nu er nødt til at hjælpe ham med at overgive sig til søvnen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du skal naturligvis være opmærksom på at han får mad nok, mange børn vil i denne alder have behov for ekstra mælk, så prøv om du kan lægge ham lidt hyppigere til for at øge din mælkemængde. Netop fordi de er så opmærksomme på verden, så begynder de ofte at spise mere ukoncentreret ved brystet, de slipper, tager fat, slipper igen og kan meget hurtigt komme ind i en rytme, hvor de mere eller mindre slatspiser. Det er derfor vigtigt at du hjælper ham med at blive fyldt rigtig godt op og få spist effektivt og længe, samt lægger ham lidt hyppigere til, så han får mælk nok lige nu :o)

Som du kan se af planen er der indlagt 7 amninger, det vil være rigtig godt, hvis du kan nå op på det ... :o)

Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre, fortsat held og lykke og rigtig god påske :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dit svar - jeg gik 100% på ham og tommelfingeren. Det tog faktisk kun 3-4 dage, så ville han hellere ha sut end tommelfinger.

Tak fra Conrads mor


Annonce