Annonce

Annonce

Svar: Vores datter på 1½ år slår


2. juni 2003

Kategori:
Alder:
18 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Anna

Mange børn slår, i din datters alder, som en reaktion på at de endnu ikke har meget sprog. Hun forstår stort set alt hvad I siger, men har endnu svært ved selv at give verbalt udtryk for sine tanker og følelser.

Det er også en alder, hvor hun prøver forskellige ting af, for at se hvordan i reagerer. Hun er ikke uartig eller uopdragen, men derimod nysgerrig og på vej til at lære. Hun aflæser dit kropssprog helt utroligt godt og derfor skal du mene "Nej!", når du siger "Nej!"

Du er rollemodel for dit barn, dvs. at hun lærer af at se, hvad du gør. Det hjælper derfor aldrig at slå igen. Vis hende det, du gerne vil have hende til, sig "nej - ikke slå, men ae ae" og hjælp hendes hånd til at stryge ikke klappe.

Hvis hun sidder hos dig og pludselig slår, så gør du som jeg netop har beskrevet; hvis hun alligevel slår igen, så sæt hende ned fra dig og sig "nej, du kan ikke sidde hos mor, hvis du slår".

Læg mærke til, hvordan I selv omgås hunden,- nogle mennesker klapper deres hund mere end de aeer, ...


Annonce

... og det ser din datter jo også. Hjælp hende til at omgås både hunden og katten. Ikke prikke i øjnene og ørerne, ikke tage i halen, i kurven skal den have lov at være, der skal den sove osv.

Når hun pludselig slår midt i leg, så kan det også et udtryk for, at hun skal lære hvor grænsen går. I stedet for at sige nej hele tiden, kan det også være en god idé at aflede hendes tanker ved f.eks at give hende en kildetur. At lære ikke at slå, men at sige "kilde kilde" istedet.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Tiden fra nu af og til hun er ca. 3 år gammel vil ofte være præget af "Nej!" igen og igen. Og man kan som forældre blive helt kede af det og føle at man ikke har lavet andet end at sige nej hele dagen. For at alle skal have det hyggelig og rart er det derfor vigtigt at man prøver at aflede barnet. Det kan f.eks være at sige "skal vi ikke læse en bog i stedet for?" På den måde kan du være heldig at undgå et Nej.

Husk også altid at vise glæde over det din datter gør som du bifalder. Børn vil altid søge at gøre det, de ved forældrene gerne vil have.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce