Annonce

Annonce

Svar: Nægter at spise - 8 mdr.


28. marts 2009

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Dejligt at udredningen på sygehuset viste, at I kan begynde med lidt mælk igen. Det giver jo alt andet lige lidt flere muligheder for at I kan spise det samme allesammen og madlavningen bliver på den måde lidt lettere :o)

Der er højt sandsynligt noget selvstændighedsfase ind over det du fortæller, at jeres datter lukker munden sammen, når I prøver at give hende mad, er en måde at vise egen vilje på. Hun er sandsynligvis også begyndt at protestere over at få ble på en gang, ikke vil ligge på puslebordet osv. Det hører alderen til at vise man har personlighed og er et selvstændigt lille individ.

Jeg vil foreslå jer at give hende mere mad i stykker, både store stykker som hun kan bide af, men også små stykker som kogte ærter, majs, gulerod, godt kogte pastaskruer og lignende som hun kan øve pincetgreb med. Prøv også at give hende mad med gaffel og se hvad hun siger til det og om hun mestrer at spise med gaffel selv.

Ved siden af mad i stykker og mad som I andre også spiser, synes jeg det er fint at supplere hende med mos fra glas. Det må hun gerne få, så får hun lidt ekstra vitaminer, proteiner osv. den vej. Det er rigtig godt.

En plan for dagen til et 9 måneders barn ser således ud:

Tidlig morgen 05: Ammes og sover lidt videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos (jerntilskud), ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden at sutte på. Vand af kop.

Formiddagslur

Frokost 12: Rugbrød med forskelligt ...


Annonce

... pålæg, tilbehør af kogte grøntsager, ærter, majs, gulerod, godt kogte pastaskruer, kartoffelbåde, små stykker frikadelle (kød/fiskedelle) eller lignende. Suppleres med mos fra glas. Vand af kop.

Ammes evt. og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: En ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, lidt tykmælk med frugtmos, revne æbler, banan, rugbrødsdrys eller hvad du nu synes. Vand af kop

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Kan spise almindelige børnevenlige retter som spaghetti/pasta med kødsovs, lasagne, frikadeller, fiskefiletter, boller i karry, laks med pesto, pangasiusfileter med tomat og parmesan, farsbrød, kartoffelmos og millionbøf osv. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Suppleres med en godnatgrød, så hun er fyldt godt op inden natten.

Ammes og puttes til natten 19.30 i egen seng

Sen aften 23: Ammes og sover uden mælk til næste morgen tidlig. Sover i egen seng.

Mit råd er altså mere familiemad, mere mad i stykker, lade hende selv deltage så meget som muligt og så supplere med mos fra glas eller grød som hun er glad for. Du skal ikke amme hende mere end du gør, det er rigtig mad hun har behov for og det vigtigste lige nu er små hyppige måltider og at hun forbinder det at spise med noget hyggeligt og rart. Hvis hun så ikke i spiser så meget til det ene måltid, så går der ikke længe før hun tilbydes mad igen og så glider der forhåbentlig lidt ned der :o)

Håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for altid lange og fyldestgørende svar.

Lone og Claus fra København


Annonce