Annonce

Annonce

Brev:

Søvnrytme - 7 mdr.


1. maj 2004

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Søvnrytme - 7 mdr.

Hejsa

Tak for en rigtig god brevkasse!

Vi har en stor søn på 7 mdr. og 10 kg. som "driller" os lidt med sin søvn. Han har aldrig sovet særlig længe af gangen om dagen, og har derfor behov for at blive puttet ofte.

Som det ser ud nu, så står han op kl. 7 - spiser havregrød, og er klar til at blive puttet kl. 8.30, og sover ca. 3 kvarter.

kl. 11 er han træt igen, og kommer ud i sin barnevogn, hvor han så sover ca. 1 time. Ind i mellem lykkes det os og køre ham i søvn igen, og han snupper så en time mere. Det er tydeligt at han er meget mere udhvilet de dage hvor det lykkes.

Han kommer op og får grød til ...


Annonce

... frokost, og efter ca. 2 timer er han træt igen. Han sover igen en time. Kommer op og får lidt frugtmos.

Til aften spiser han karfoffelmos - bliver puttet kl. 20, og vågner omkring hver 3. time.

Det virker til han nu sover mere tungt om natten, men han har stadigvæk brug for at få bryst ind i mellem. Jeg tror dog han bruger brystet som en sut, da han falder i søvn efter 1 min, og dermed ikke spiser noget særligt. Han har altid være brystbarn, og vil slet ikke have flaske - ej heller mælkeerstatning!

Er der noget vi kan gøre for at hjælpe ham til at sove noget længere tid af gangen?

De bedste hilsner

Charlotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Æteriske olier

Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.

Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.

I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce