Svar: Motorik og bekymringer
Kære Camilla
Selvom din datter på papiret fylder et år, så er hun korrigeret kun 10 måneder gammel og det du beskriver lyder således helt normalt for hendes alder.
Du fortæller at din datter er begyndt at stille sig op i kravlestilling, det er rigtig flot og helt alderssvarende. Selvom nogle børn kravler meget tidligt, så er det stadig helt almindeligt og normalt at børn først begynder at kravle når de er mellem 9-12 måneder gamle.
Det samme gælder det at rejse sig ved tingene og begynde at gå rundt. Det er en meget lang proces og der er naturligvis børn som kommer rigtig hurtigt igennem alle de faser, der ligger i dette og så er der børn, for hvem det tager rigtig lang tid.
Det vigtigste er ikke hvor lang tid din datter er om det, men derimod at du kan se, at hun hele tiden udvikler sig og bliver bedre. At der er udvikling og at der sker små fremskridt hele tiden.
Det er helt normalt at børn der er født før tid, vil være lidt senere motorisk ...
... udviklet end andre børn. Det handler blandt andet om at barnets balance, barnets ligevægtscenter eller det der også hedder den vestibulære sans, ikke er blevet stimuleret på samme måde, som hvis barnet var blevet i maven. Liggende i sin mors mave, ville barnet naturligt være blevet vugget dagen lang, men når man kommer ud og bliver lagt i en kuvøse eller i en seng, så får man ikke denne stimulation.
Derfor er man ofte ekstra opmærksom på at for tidligt fødte børn skal have deres vestibulære sans stimuleret lidt ekstra. Det er derfor en rigtig god idé, hvis du kan tumle med din datter. Det vil sige give hende svingture, vende og dreje hende - hun må gerne blive vendt på hovedet, du kan gynge hende - køb en babygynge hvor hun kan gynge frem og tilbage - det er en rigtig god idé og det vil være med til at stimulere hendes videre udvikling.
Men som sagt, er din datter fint med i forhold til hendes alder og udvikling, så jeg håber du her har fået lidt ro på :o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...
3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.
Social angst og skoleudsættelse
Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
Viden om børn:
Udstyr til nyfødt - tjekliste
Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.
En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:
- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.