Brev:
Mad, søvn og nedtrapning af amning

Hej.
Jeg har en datter der bliver 7 mdr. om et par dage. Jeg skal starte på arb. til april og skal trappe ned på amning i løbet af dagen. Jeg har lavet om på dagen for at få det tilpasset til en arbejdsdag - men synes det har resulteret i at vi ikke har nogen rytme og jeg er bange for at jeg prøver mig for meget frem både med mad, søvn og amning i løbet af dagen og derfor kommer til at forvirre hende, fordi rytmen er ødelagt.
Jeg er blevet anbefalet af min SP at give hende MME i krus istedet for flaske i løbet af dagen. Men min datter vil hverken have flaske eller krus (har aldrig taget flaske eller sut) hun vil kun ammes. Jeg ved ikke hvordan jeg skal vænne hende til at drikke MME istedet for at blive ammet.
Hun vågner ca. kl. 6-6.30. Jeg har tidligere ...
... givet grød som det første og derefter ammet hende. Men for at hun fremover får nok mælk har jeg ændret det til kun at amme hende, og først give grød efter hendes første lur (dvs. ca. kl. 10). Frokostgrød har tidl. været kl. 12, men hun er begyndt at tage 2 lure om formiddagen og den er derfor rykket en times tid. Om eftermiddagen har jeg ammet lidt forskelligt, men ofte efter frokost og ca. kl. 15.30. Aftensmad (kartoffel/grøntsagsmos) er kl. 18, herefter amning og puttes til nat kl. 19-19.30.
Hvordan vil du anbefale en dag ser ud for vores vedkommende? (Jeg skal afsted ca. kl. 7.15 om morgenen og vil være hjemme ca. kl. 16) Hun sover lidt forskelligt om natten - nogle dage sover hun fra hun bliver lagt til kl. 6. Andre dage vågner hun ml. 23 og 01 for at blive ammet.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Nakkefoldsscanning
En nakkefoldsscanning foretages i 11.-13. graviditetsuge, og her kigger man via et ultralydsapparat, som køres rundt på den gravides mave, på barnet inde i livmoderen.
Denne scanning kaldes også 1. trimester-scanning, og man ser efter:
- om der er liv
- om der er mere end ét foster
- hvor langt du er henne - man fastsætter datoen for forventet fødsel.
Hvis du ønsker at vide, om dit barn kan have en kromosomafvigelse som f.eks. Downs Syndrom, så...
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt




