Annonce

Annonce

Svar: Vil hele tiden sidde på toilettet


11. marts 2009

Kategori:
Alder:
3 år, 3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære Mette

Det vil være rigtig godt, hvis I kunne give jeres datter en bukseble på, som trækkes op og ned ligesom et par trusser. Derudover kan hun få en lille skammel, som kan sættes foran toilettet og et toiletsæde og så kan hun selv trække bleen ned og kravle op og sætte sig, hvis hun har lyst.

Du har jo fuldstændig ret i at interessen jo tydeligt er der, men hun har endnu ikke fundet ud af, hvad I rent faktisk laver, når I sidder der og hvorfor hun skal sidde der ...

Prøv derfor at tale lidt med hende om det, sig til hende at hun skal prøve at tisse, vis hende når I tisser, tænd for vandet, så hun kan hører vand løbe og fortæl at hun skal prøve at lave samme lyd.

Prøv at få hende til at slå en prut, vær opmærksom på når hun prutter i sin ble, så hun ved at det er prutter og derfor kan forbinde dette med det samme hun skal, når hun sidder på toilettet.

Og prøv så at holde toilettiderne til de tidspunkter, hvor I med stor sandsynlighed ved at ...


Annonce

... hun kan komme af med noget. Prøv at lægge mærke til, hvornår hun normalt tisser eller har afføring og udnyt disse tidspunkter til at sætte hende på. Brug også de almindelige tidspunkter, hvor I andre går på toilettet, så det ikke er sjov og ballade og hele tiden, men på relevante tider. I går f.eks. ud og tisser inden I kører op for at handle, inden I går i seng og når I står op om morgenen. Tag hende i hånden og sig "kom vi skal lige tisse inden vi kører" og se så om I ikke kan væreheldige at der kommer noget.

Lad hende evt. rende med numsen bar, så hun pludselig ser og opdager at hun tisser og netop derved bliver opmærksom på hvad det er: "Hov skat, nu tisser du, så skal vi ud på toilettet". Det er naturligvis lidt lettere om sommeren, hvor det ikke er så koldt, men I kan godt forsøge lidt indendøre - hvis I er parate til at tørre en lille tår op fra gulvet ... :o)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Håber mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke.

Rigtig god weekend:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce