Annonce

Annonce

Brev:

Formiddagslur hos dagplejer


9. marts 2009

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Formiddagslur hos dagplejer

Hej igen.

Vi har lige yderligere et spørgsmål ang. Olivia - eller det er faktisk ang. dagplejemoren...

Dagplejemorens rutine er sådan, at børnene (og dermed også Olivia) bliver lagt ud at sove ligeså snart de bliver afleveret (i Olivias tilfælde er det ca. kl. 7.10), og bliver vækket igen kl. 9.
Derefter er de alle så oppe indtil frokost, hvorefter de sover til de vågner eller bliver hentet.
Olivia er indimellem pylret om formiddagen, hvilket måske nok skyldes at hun ikke er udhvilet.

Hvad tænker du om, at Olivia bliver vækket om formiddagen, og ikke får lov at sove til hun vågner? ...


Annonce

...

Grunden til vi spørger er, at vi har svært ved selv at holde rytmen herhjemme i weekenden, da hun sover længere om morgenen, og derfor får sin formiddagslur senere. Vi vækker hende heller ikke, da vi mener, at hun jo sover, fordi hun er træt.
Men det betyder jo så, at hendes rytme bliver brudt .

Når vi snakker med venner og bekendte, er der ingen af deres dagplejemødre der kører soverutinerne på denne måde.

Vi vil gerne have dit syn på sagen, inden vi tager den op med dagplejemoderen, da det virker som en temmelig fast og bestemt rutine hos hende.

På forhånd tak.

Venlig hilsen
Olivias forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sutteflaske

For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.

Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.

Sutteflaske-sutterne findes...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce