Svar: Søvn og mad - 3 mdr.
Kære trætte mor
Det lyder som om at din datter har behov for at få lidt mere mad, altså at din mælkeproduktion skal sættes lidt op. Netop om aftenen og natten producerer du mere af det mælkestimulerende hormon og derfor søger hun brystet ekstra der.
Det er også sådan, at hun i kraft af sin alder, måske er mere aktiv og lettere lader sig forstyrre i løbet af dagen. Hun spiser der ikke helt så længe som hun tidligere har gjort og kommer hurtigt ind i en vane med at slatspise lidt og ligesom lade sig nøjes med - fordi hun har travlt med at opleve, mærke og følge med i hvad der sker omkring hende.
Derfor indhenter hun naturligvis det forsømte om natten og det er vigtigt at du nu forsøger at lægge hende hyppigere til brystet om dagen, så hun hele dagen igennem fyldes godt op og dermed ikke behøver efterspørge om natten.
Prøv om du i et par dage, kan komme ind i ...
... en rytme, hvor hun sover 3 lure dagligt - en formiddagslur, en middagslur og en lur sidst på eftermiddagen eller først på aftenen. Prøv om du mellem hver lur, kan få hende til at spise fra begge bryster. Det vil sige at du starter med at amme hende fra den ene side, når hun vågner af en lur, derefter leger du med hende, pludrer, skifter hende osv. og så tilbyder du hende modsatte bryst inden du lægger hende til at sove igen. På den måde får du stimuleret begge bryster mellem hver lur og du får hende fyldt ekstra op i løbet af dagen.
Det er hyppigere amning der øger mælkemængden, det giver således mere mælk at amme hver 2 time i stedet for hver 4 time. Min tanke er altså at du skal forsøge at amme hende hyppigere i løbet af dagen mod at du så kan få et lidt længere søvnstræk om natten igen :o)
Håber det vil give lidt mere ro meget hurtigt :o) Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
Babysvømning
Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.
Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.