Brev:
Hysterisk midt om natten
Hej Helen
Så skriver jeg igen. Min datter er ved at være 11 mdr. Og hun stortrives. Hun er begyndt i dagpleje og det er bare lige hende. Hun er efter 2 mdr faldet godt til.
Hun er altid glad og nem at have med at gøre.
Hun spiser godt og sover godt i løbet af dagen, men med hensyn til mad har det ikke altid været sådan, så hun har fået 1 -2 flasker i løbet af natten for at supplere det tabte i løbet af dagen.
Putning til natten ser således ud.
Kl. ca. 19.30 putter vi hende til natten. Vi laver en flaske, 250 ml. vælling og går op på værelset hvor der er ro og giver den. Når jeg sætter mig ned i sofaen som står på værelset, spytter hun sutten ud og tager sin putte klud og er klar til at få flaske. Vi hygger lidt og så lægger jeg hende i seng og hun falder i søvn uden problemer. Og vågner så ml. 4- 5 gange i løbet af natten og vi står op ml. kl. 7- 7.30.
For 1 måned siden tog jeg den ene nat flaske (ca. 150ml), fra hende ude problemer, men hendes søvn var stadigvæk meget urolig og hun vågnede 4 gange på en nat. Så prøvede jeg at tage den sidste nat flaske (ca. 100-150ml), fra hende.
Det ...
... gik fint de 2 første dage uden nat flasken, hun fik sutten og fald i søvn igen 3 nat sov hun igennem fra kl 19 - 07 og 4 nat sov hun fra kl. 20 vågnede kl 05 og fik sutten og sov til kl. 07.30. Vi nåede lige at tænke yes det lykkedes. Og vi fik 4 nætter med mere end 3 timers søvn i træk. Så fik hun mellem ørebetændelse.
Nu er vi så ovre den og så er hysteriet begyndt. omk kl 03.30 vågner hun og er vildt hysterisk. Hun kaster sig rundt og vil ingen ting. Det tager ofte en time at få hende til ro og så falder hun i søvn på maven af en af os....
Nu er hun så også begyndt at gøre det samme når vi går op og skal have aftenflasken...
Her til aften lagde jeg hende tilbage i sengen, da hun blev ved med at kaste sig bagover i hysteri og så prøvede jeg at putte hende. Hun blev ved i 5-10 minutter hvor jeg sad ved siden af sengen og nussede hende og nynnede lidt. Så faldt hun til ro og puttede og faldt så i søvn.
Er det det rigtige at gøre eller har du en bedre ide, så hun kan få den nattero hun har brug for?
Hvad kan vi gøre for, at få vores gode og hyggelige putte ritual igen?
De trætte forældre;o)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
Viden om børn:
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig