Annonce

Annonce

Svar: Kommer ind og sover midt om natten


26. februar 2009

Kategori:
Alder:
2 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mette

Det er dejligt at I har skiftet tremmesengen ud til en juniorseng, det lyder som det helt rigtige tidspunkt og Christoffer falder trygt og roligt i søvn med sit vante putteritual.

At han så er begyndt at søge jer om natten lyder helt naturligt og personligt mener jeg faktisk at børn skal have lov til dette. Han vågner jo ganske givet af en drøm, føler sig utryg, når han ligger alene og søger naturligvis sine forældre. Hos jer falder han så trygt i søvn igen og sover godt til næste morgen.

Mange problemer ville være væk, hvis vi havde indrettet os sådan at vi kunne sove i 4x4 meter store senge, så der var plads til alle. Men sådan er det desværre ikke og så må man finde andre løsninger :o)

Et alternativ til at ligge i smørhul kan ofte være en madras på gulvet i soveværelset, på den måde får barnet trygheden som barnet søger, men man får som forældre fortsat mulighed for at have sin seng for sig selv og dermed få en mere sammenhængende og bedre nattesøvn. Man kan så nøjes med at give barnet en hånd at holde i eller lignende.

Man kan også forsøge at putte barnet tilbage i sin egen seng igen. Normalt vil det ikke være nødvendigt at blive i børneværelset og sove hos barnet. Ofte vil man kunne give barnet en tår vand eller lignende og så putte barnet igen, berolige og betrygge,- "jeg er lige her og passer på dig, læg du dig ned ...


Annonce

... igen ..". Men hvis du skønner at du i en periode er nødt til at blive hos ham for at få ham til at sove videre, så må du forsøge det.

Børn vil i 2 års alderen ofte komme i en periode, hvor de bliver bange for mørke og ofte også bange for små dyr. Mange børn vægrer sig derfor mod at sove, hvis de føler det er for mørkt, hvis de ikke kan orientere sig, ikke kan høre deres forældre osv. Derfor er en lille natlampe i den alder ofte en god idé og mange børn har det også bedst med at døren til værelset står lidt på klem, så de kan høre at mor og far stadig er der, snakker i stuen osv. Det gør dem trygge. Hvis jeres dreng ikke har en natlampe, kan det derfor være en god idé, det kan være med til at gøre ham mere tryg og måske være medvirkende til at han tør sove videre på sit værelse :o)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

De fleste børn på 2½ har stadig behov for en middagslur og 1-1½ time lyder helt normalt og relevant. Oplever I at han sover mere roligt om natten og ikke kommer ind til jer, hvis han i weekenden har sprunget middagsluren over? Umiddelbart vil jeg nemlig tror at det ikke er her I skal finde årsagen, men oplever I at der er forskel, så skal middagsluren måske afkortes lidt i hverdagene.

Håber I kan bruge mine tanker lidt videre, fortsat held og lykke med ham. Og mon ikke der kommer børnehaveplads i løbet af sommeren. Ofte sker der jo et skift i maj og i august måned :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce