Brev:
Det 3. måltid og antal amninger

Kære Helen
Vores søn er 6 mdr. (om en uge) og er nu godt i gang med skemaden og får 2 skemåltider om dagen og er meget glad for det og spiser godt hver gang:-)
Jeg tænker om det snart er tid til at indføre et frokostmåltid, da han spiser ret store portioner morgen og især aften, men ved ikke helt hvordan jeg skal gribe det an også i forhold til antallet af amninger. Jeg føler at jeg ammer ham lige så ofte som inden vi begyndte på fast føde, og det ved jeg ikke helt om er meningen? Håber du kan hjælpe.
En dag ser for tiden således ud:
Tidlig morgen kl. 5/6: Ammes og sover videre.
Morgen (et sted ml. kl 8 og 9.) Ammes, ligger og hygger lidt i sengen og står så op.
Formiddag 9.30. Majs- eller risgrød med frugtmostopping og vand af kop.
Ammes og puttes herefter til lur kl. ca. 10.00. Sover 1-1½ time.
Eftermiddagen er stadig meget uens fra dag til dag ...
... afhængig af om vi er ude eller hjemme. Men når han vågner fra formiddagsluren ammes han og tager så igen en lur om eftermiddagen kl. 13.30/14.30 af varierende længde ½-1½ time hvorefter han ammes igen. Hvis luren har været kort tager han sig en lille lur på ½ t før aftensmaden men det er ikke så ofte som tidligere. Når han tager den ekstra lur får han så også en ekstra amning.
Aften kl. 17.30 Omkring denne tid er han ved at blive sulten igen, så nogle gange ammer jeg ham inden han får grøntsagsmos og vand af kop kl. ca. 18. At han næsten lige har fået bryst påvirker ikke hans appetit på grøden. Han spiser en god portion alligevel;-)
Kl. 19.30 Starter vi putteritualet med at skifte til nattøj og ammes igen.
Kl. 20 Bliver han puttet for natten i sin egen seng. Han er meget nem at putte.
Han vågner kl. ca. 2 hvor han ammes og igen kl. 5/6.
Venlig hilsen
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Fødsel
En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.
Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




