Svar: 4 mdr. og urolig når han fodres
Kære Janni
Jeg tror din søn er ved at være så gammel at han begynder at forbinde måltidet med andet end at få mad. Han ser på dig, bliver mere og mere bevidst om at det er mor som giver mad, leger lidt med flasken for at se din reaktion osv. Samtidig er han nok også ved at være så stor at du kan forsøge at 'trække' måltiderne lidt.
Jeg synes dog ikke at du skal lade ham vente for længe, både fordi han er født før tid, men også fordi du skriver at han spiser mindre end tidligere. Tre timer imellem hver flaske kan dog godt være hyppigt, så måske kan du forsøge med hver 4 time, og se om det ændrer noget.
Du kan også afbryde et ...
... måltid, altså på den måde at du giver ham en pause ind imellem. NÅr han begynder at lege med flasken og ikke rigtig gider spise, så glem flasken et øjeblik og brug tiden til at snakke og pludre med ham. Når han så bliver træt af at snakke og tranger til at falde til ro igen, så giver du ham det sidste at falde i søvn på.
Hvis han er begyndt at vågne mere op om natten og følge jer med øjenen når I spsier så kan det være en god idé at forsøge med lidt skemad. I begyndelsen vil det vare være smagsprøver og en øvelse i at lære teknikken. Hvis skemaden slet ikke interesserer ham, kan du vente lidt med dette endnu.
Fortsat held og lykke med ham.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...











