Annonce

Annonce

Brev:

Stadig problemer med maden


15. januar 2009

Alder:
14 mdr.

Stadig problemer med maden

Hej Helen.

Det er efterhånden længe siden, jeg sidst har skrevet, men nu føler jeg det kunne være rart med lidt input og forslag.

Min datter er nu 14 mdr. og som jeg tidligere har skrevet til dig om, så har hun været besværlig ift. mad siden jeg startede på skemaden. Det har kostet blod, sved og tårer, men jeg er efterhånden blevet helt god til at tage det lidt mere roligt. :)

Jeg havde forventet og håbet, at hun ville blive lidt mere villig til at spise med af vores mad, når hun startede i dagpleje, og det har da også hjulpet rigtig meget. I dagplejen kan dagplejeren få rugbrød med smøreost, kalkunpølse med rød peberfrugt, torskerogn mm i hende, dog aldrig mere end en almindelig rundenom og oftest en halv. Hendes appetit har aldrig været stor, så det bekymrer mig ikke så meget, hun er heller ikke et stort barn. Men det generer mig lidt, at hun hos dagplejeren er villig til at spise forskellige ting, som med sikkerhed vil afvise, hvis jeg tilbyder hende det samme. Det ved jeg godt, er helt normalt adfærd hos børn, men det er også frustrerende, fordi jeg jo føler, at der er tale om en psykologisk årsag til, at hun er afvisende over for maden herhjemme.

Vi svinger lidt mellem at spise sammen med hende, og lade hende spise det hun vil af vores mad (hvilket sjældent er mere end et par mundfulde), og bare at fodre hende af med det hun gladeligt spiser, havregrød eller yoghurt med frisk frugt. Oftest bliver det sidste udvej med affodring, dels fordi det giver os ro til at spise et rart og roligt måltid sammen efter hun er lagt i seng. Dels giver det os ro at vide, at hun har fået et solidt aftensmåltid. I går gav vi hende kun det, vi selv spiste, og hun vågnede kl. 02 og var lysvågen og klar til at stå op (og spise sandsynligvis..jeg kunne høre hendes lille mave rumle) indtil hun omsider faldt i søvn v. 04-tiden. Det synes vi jo heller ikke er holdbart. Hun sover normalt fint fra 19.00 til 6.00-7.00 stykker.

Hun er ret interesseret i at spise selv med ske og får tit lov..der kommer dog ikke så meget ind og der bliver leget meget, så jeg hjælper hende også :). Det hjælper dog ikke på hendes vilje til at prøve ny mad, at hun får lov selv.

Vi bliver ved med både at tilbyde de samme ting mange gange, og forsøge at finde på nye ting, vi kan prøve. Vi ved jo godt, at børn skal smage ting mange gange, før det kan tage rigtig stilling til dem smagsmæssigt. Hun tilbydes altså kontinuerligt alderssvarende, alsidig kost. ...


Annonce

...
Det eneste hun er helt ok med er som sagt yoghurt eller havregrød, frugt - nogle gange lidt kartoffel.
De fleste andre ting afviser hun eller laver afskyende grimasser og opkastningslyde af, hvis hun lader det komme indenbords. Det virker som om, hun for det meste beslutter sig for ikke at kunne lide noget, bare ved at kigge på det. Den slags troede jeg nu hørte ældre børn til.

Men spørgsmålet er: Hvad skal vi gøre ved det? Og skal vi overhovedet gøre noget?

Indtil videre har taktikken været, at hun skal føle at hun ikke "vinder" noget ved at afvise maden, og vi forsøger derfor at lade som ingenting, eller vise at det er ok, hvis hun ikke vil spise det, vi tilbyder...hun er jo ikke gammel nok til at kunne opdrages til at "skulle smage" og den slags. Vi har væbnet os med tålmodighed, og tænkt at hun nok kommer over sin vægring på et tidspunkt, og ikke skal presses. Vi har snakket med lægen om det, som har anbefalet det samme (ud fra vurdering af, at hendes udvikling iøvrigt og vægt/højde er helt ok) - tålmodighed og så måske en vitaminpille, som hun nu får.

Hvor galt skal det være, før man overvejer at gøre noget ved det, hvis det er en psykologisk barriere hun har? Det har jo ikke kun noget med hendes alder og udvikling at gøre, for hun har altid vægret sig ved ny mad og anden mad end grød.
Jeg spekulerer jo på, som den der har introduceret mad i hendes verden, hvad jeg kan have gjort galt, og hvad jeg dog kan have gjort, som har fået hende til at blive så afvisende over for mad?

Hun er, udover på det ernæringsmæssige område, virkelig i trivsel og udvikler sig hastigt. Går, siger en del ord, generelt altid glad, smilende, udadvendt og synger.
Hun er også meget, meget dygtig og optaget af at analysere voksnes mimik og ansigtsudtryk (måske har hun derfor gennemskuet, at det gør ondt i navnlig mors hjerte, når hun ikke spiser, og at det er en god vej til opmærksomhed?...Hun får nu ellers masser af kys og kram, så det er nu ikke nødvendigt at være så udspekuleret for at få vores opmærksomhed :)).
Hun får også masser af ros fra dagplejeren, som er imponeret over hendes koncentrationsevne, sprog og opfattelsesevner sin alder.
Altså ingen problemer iøvrigt, og hun er en engel at lægge i seng hver aften.
Vi ville så gerne have, at hun kunne få en lidt mere alsidig kost, og at vi kunne få bugt med hendes "nej!-refleks" over for familiens mad.

Ja, endnu en gang en lang smøre...
Hvad er din vurdering?

S

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Tandbørstning - 16 mdr.

Kære Helen Tak for dine gode og brugbare råd angående indkøring i dagpleje,...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Indkøring i dagpleje del 2

Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...

Læs hele brevet og Helens svar


8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Indkøring i dagpleje - 15 mdr.

Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Salg af modermælk

Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.

Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.

Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.

Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...

Læs mere i Babylex

Tilskudsblanding

En tilskudsblanding er en modermælkserstatning, der kan gives som tilskud til anden ernæring. Det vil sige, at barnet ikke kan leve af en tilskudsblanding alene.

En almindelig modermælkserstatning kan barnet få fra fødslen, hvor en tilskudsblanding ofte først anbefales fra 6 måneder, hvor barnet naturligt også får skemad.

Er du i tvivl kan du altid læse på pakken. Det vil fremgå af indholdsdeklarationen, hvorvidt der er tale om et fuldgyldigt præparat eller ej....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce