Annonce

Annonce

Svar: Søvnproblemer - 17 mdr.


12. januar 2009

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anja og Henrik

Når man skal vurdere børn søvn og eventuelle søvnproblemer, så er det ofte en god idé at se på, hvordan barnet sover i løbet af dagen og også tage hensyn til barnets alder og udvikling.

I fortæller at jeres datter sover 2-3 timer i løbet af dagen og at hun ofte sover længe, nogle dage står hun f.eks. først op kl. 8.30 ... I fortæller også at I har prøve at putte hende til forskellige tidspunkter i håb om at noget ville virke, men at det ofte ikke ændrer noget. Og det er helt rigtigt - at putte barnet senere, ændrer ofte ingenting - måske bare at barnet sover længere til middag og så er problemet tilstede næste aften igen ... :o)

De fleste børn vil i 1½ års alderen have behov for at sove måske 13 timer i døgnet. Det betyder at hvis jeres datter sover 3 timers middagslur, så vil hun måske ikke skulle sove mere end 10 timer om natten. Står hun først op kl 8 eller derefter, så lyder det således helt passende at hun ikke kan falde i søvn og ikke viser træthedstegn før klokken er 22 eller mere... Hvis hun generelt står op kl. 7-7.30 og sover en middagslur på 2½ time, så vil det måske være passende at komme i seng kl. ca 21.

Hvis I således ønsker at forlænge hendes nattesøvn, så vil I være nødt til at afkorte hendes dagslure og I skal også overveje problematikken omkring at lade hende selv styre, hvornår hun vågner om morgenen. Det er enormt dejligt at have den mulighed, at kunne lade barnet vågne af sig selv. Men i forhold til faste søvnvaner og ønske om at kunne putte sit barn tidligt til ro om aftenen, så harmonerer dette ofte ikke rigtigt. Derfor skal I overveje om I ikke skal tage hende op til samme tid hver morgen, så dagen starter og slutter på faste tidspunkter ligesom andre dele ...


Annonce

... af dagen, aflevering, måltider, leg, middagslur osv. også ligger/bør ligge på nogenlunde fast tid, for ikke at forvirrer hendes indre ur for meget.

Med hensyn til hendes behov for jeres nærhed og kontakt i øjeblikket, så hører dette alderen til og netop fordi hun er inde i en alder, hvor hun klynger sig mere til jer, så er det vigtigt at I bliver hos hende, beroliger hende osv. når hun skal sove.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis det at I sidder hos hende, læser en godnathistorie, holder i hånden eller lignende gør at hun tror I skal lege, så lav i stedet noget praktisk i nærheden af hende. Det kan være at skrive på computeren, ordne strygtøj, lægge tøj sammen eller lignende og gør det på værelset eller udenfor døren hvor hendes værelse er, så hun kan se jer og I kan tale til hende. Herfra skal I så berolige hende med jeres stemme: "mor er lige her, læg dig ned skat, nat nat" og på den måde betrygge hende i at hun roligt kan lægge sig til at sove. Netop det at sige "læg dig ned" og få hende selv til det er også vigtigt i forhold til at hun forstår, hvad det er I vil have hende til.

Man skal naturligvis her medtænke at hun ikke skal puttes før hun er parat og man kan forvente at hun er træt nok til at sove. Ingen kan sove på kommando og vi bliver alle dybt frustrerede hvis vi ligger i vores seng og tænker "jeg skal sove, skal sove" og vi ikke kan. Så det er vigtigt at hun først puttes, når hun er parat. Her må I så vurdere, om hun i kraft af sin alder har brug for at I sidder hos hende, holde hende i hånden og bruger de 10-15 minutter det tager at falde i søvn, eller om det er bedre at lave noget praktisk og være i nærheden uden at give direkte fysisk kontakt og uden at invitere til sjov og leg :o)

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce