Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke falde i søvn til natten


3. januar 2009

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Emilias mor

Tillykke med den lille pige og velkommen til, håber I har haft en god jul og er kommet godt ind i det nye år :o)

Der er flere ting, som kan spille ind hos jer og du nævner allerede selv nogle af dem. Det kan være vigtigt at se lidt på din mælkemængde .. Det er helt naturligt at hun spiser meget hyppigt, mælken er naturligt mere koncentreret og ikke så voluminøs om aftenen og ved at spise meget hyppigt, får hun derfor små koncentrerede mængder - som gør at hun så efterfølgende sover godt. Men det er her stadig vigtigt at sørge for at hun så vidt muligt fylder sig op i dagtimerne og ikke behøver være ved brystet hele aftenen for at blive mæt nok.

Derfor kan du overveje om du om dagen kan gøre noget for at amme hende lidt hyppigere - meget gerne amme hende fra begge bryster, hvor du starter med at amme fra det ene bryst, skifter hende og ammer fra modsatte side. På den måde kan du i dagtimerne få fyldt hende lidt ekstra op og ved at amme fra begge bryster mellem hver lur, får du også stimuleret til ekstra mælk.

Hvis du allerede gør ovenstående og oplever at have mælk nok, så kan det også være at hun om aftenen har svært ved at finde ro, fordi hun netop får meget mælk, som du også selv er inde på. Det skal jo nedbrydes og kan naturligt give lidt uro i maven og dermed svært ved at overgive sig til søvnen. Hos far kan hun så lettere finde ro, han lugter ikke af mælk, forbindes ikke med at skulle spise, så hos ham er det lettere at slappe af og falde i søvn.

Det er også sådan at jeres lille pige jo nu begynder at opleve lidt mere af verden, hun begynder at kunne se farver, former og skelner mere og mere omgivelserne fra hinanden. Det betyder at hun begynder at få flere og flere ...


Annonce

... stimuli, både berøring, synsoplevelser, smage (din mælk smager forskelligt alt efter hvad du spiser), lyde - hun hører alt hvad der foregår og det betyder at hun naturligt godt kan blive overtræt og af den grund have svært ved at koble fra og finde roen.

Derfor er det vigtigt at skærme hende, ikke bare om aftenen, men også i løbet af dagen. Sørge for at hun ligger et roligt sted og sover uden en masse støj omkring sig, f.eks. ude i barnevognen eller inde i jeres soveværelse, hvor der måske er mere køligt. Sørge for at hun er svøbt fordi det giver hende fysisk ro, det hjælper hende til at holde sammen på sig selv og minder om tiden i livmoderen. Lægge hende i lift eller lignende, så hun er skærmet under kaleche og på den måde holdes verden lidt ude, hun ligger i en lille hule.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er naturligvis også vigtigt at se på, hvordan hun sover og er vågen i løbet af dagen, men det du fortæller lyder umiddelbart meget fint. Hun lyder ikke til at sove for meget og lyder til at have en fin regulering af søvn og vågenhed i løbet af dagen. Det er normalt at børn kan være vågne om aftenen og det er fint at hun er vågen fra kl. 21 til 23, men herefter må hun så gerne falde i søvn og sove til natten. Det er jeg helt enig med dig i. Det er rigtig fint, at du forsøger at gå afsides med hende og ammer hende liggende.

Min umiddelbare tanke er at I skal forsøge at få lidt mere mælk i hende dagen igennem, forsøge med en rytme, hvor hun ammes fra begge bryster imellem hver lur, så hun ikke behøver efterspørge brystet så mange timer om aftenen. Og så ellers fortsætte med at svøbe hende, lulle hende lidt til ro, skærme hende osv. når hun skal sove - både dag og aften.

Håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce