Annonce

Annonce

Brev:

Dårlig fordøjelse med luft i maven


25. december 2008

Alder:
8 mdr.

Dårlig fordøjelse med luft i maven

Hej Helen

Nu kan jeg snart ikke holde til de problemer jeg har med min lille datter på 8 mdr mere.

For 2 mdr siden startede hun med at få meget luft i maven. Jeg mistænker at det kommer fra når hun får sutteflaske hvor hun kommer til at sluge noget luft. Hun har ikke den mest optimale sutteteknik. Det var specielt slemt efter vællingen om aftenen, så den erstatede jeg med MME. Det hjalp kort. Den stod så på en del uro ved sengelægning i en mdr's tid. Ofte måtte jeg tage hende op og gøre alt jeg kunne for at hun kunne bøvse (hun er tit svær at få til det lige efter flasken også) og slutte af med som sidste udvej at stikke et termometer i hendes endetarm for at hjælpe hende med at komme af med luften og ofte også afføring (hun havde ikke hård mave).

Sådan stod det til i en mdr. Så havde hun lige 2 uger der var bedre, hvor jeg skiftede fra Nan 2 til Nan 1 og hun var lidt bedre til at bøvse, men så gik det lige pludselig galt igen. Så de sidste 2 uger har været trælse igen.

Det er ofte ved sengelægning det irriterere hende. Hun tonser rundt i sin seng på en lidt anden måde end normalt og kan ikke finde til ro før jeg har hjulpet hende med ...


Annonce

... afføring/luft.... eller hun falder i søvn med det samme og vågner grædende efter et par timer. Og i løbet af aftenen kan hun være rigtig urolig og nogen gange ikke rigtig spise sin mad. I perioder kommer hun slet ikke selv af med afføring.

Jeg har skåret det ned til at hun max får 3 flasker og prøvet at få en masse kalorier ind i hendes anden mad. Vi har også prøvet Mylicon dråber. Det blev selvfølgelig heller ikke bedre da jeg stoppede med at amme da hun var 7 mdr.

Nu kan jeg bare ikke mere. Synes det er rigtig hårdt. Det første halve år har hun bare sovet så godt, og hun var næsten af med den tidlige morgenflaske men det her har bare lavet rav i det hele og hun kan godt bede om mad ved en 4-tiden (sidst hun får er kl. 19). Og nu er der bare ikke længe til at jeg skal starte arbejde og det er noget møj med den uro. Så har du nogle ideer? Ved snart ikke hvad jeg skal prøve eller bør forvente af hende.

Det hjælper selvfølgelig heller ikke på sengelægningen at hun lærte at kravle som 7½ mdr. og rejser sig op i seng og står og kalder. Og hun kan godt blev meget ked af det når jeg går fra hende.

Håber du har nogle gode råd. Den fortvivlede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sprog

Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.

At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...

Læs mere i Babylex

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce