Annonce

Annonce

Svar: Får min datter for meget mad?


19. december 2008

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Line

Du har ret i at din datter bliver ammet alt for meget og det er derfor hun naturligt ikke føler sult eller behov for skemad. Hun vil jo tilsyneladende gerne have det, hun åbner munden og tager imod - men efter 6 skefulde er hun mæt, behøver ikke mere, og så siger hun naturligt fra - og det er som du skriver, fordi hun bliver ammet for meget. Hendes mælkeindtag udgør alt for stor en del.

De fleste børn vil i 7 måneders alderen få deres mælkebehov dækket af 4 amninger dagligt og som det er hos jer nu, så ammer du ofte op til 7 gange ... der skal altså skæres ned og jeg kan godt forstå at du tænker "et eller andet skal hun jo have" og derfor giver hende brystet, men her er du altså nødt til at holde lidt igen og i stedet tilbyde mere mad.

Du skriver at tidspunkterne for dagen passer jer godt, så derfor prøver jeg her at lave et forslag til en dagsplan, som den kan se ud for jer, med plads til de 3 lure dagligt, som du synes fungerer bedst:

Tidlig morgen 04/05: Ammes og sover lidt videre

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop.

Suppleres med lidt frugtmos, frisk frugt i hånden (appelsinbåde, kiwi, fersken, blomme eller lignende), vand af kop.

Puttes til formiddagslur kl. 8.30-9 uden amning.

Frokost 11: Grøntsagsmos med kød eller fisk, vand af kop. Tilbydes derudover ristede rugbrødsbjælker, agurkestænger eller lignende at gnaske lidt i, vand af kop.

Ammes og puttes ...


Annonce

... til middagslur kl. ca 12

Eftermiddag 14-15: Tilbydes lidt flerkornsgrød med frugtmos eller måske bare lidt ren frugtmos hvis grøden mætter lidt for meget, lidt brødskorper, frisk frugt eller lignende at bide i, sutte på osv. Vand af kop.

Sover så sin sidste powernap på ½ times tid

Aften 17.30-18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet bliver stille og roligt den mad I andre spiser, lidt ris med sovs, kogte blomkåls eller broccolihoveder i hånden som hun selv sidder med og gnaske i. Vand af kop. Hun skal fortsat have mos så hun bliver mæt nok og også lidt i hånden at sidde med selv og øve sig på.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes og puttes til natten ca kl. 19

Sen aften 23-24: Ammes og sover til næste morgen tidlig

Som du kan se af denne plan, så har jeg forsøgt at følge de tidspunkter du selv nævner og hermed give plads til den naturlige rytme din datter har og som fungerer for jer. Men jeg har samtidig skruet amningerne ned til kun at være 4 gange dagligt og i stedet skal din datter have flere mellemmåltider, mad i hånden at sidde med selv, vand af kop og så naturligvis sin skemad.

I takt med at din datter begynder at spise mere rigtig mad og stopper med at blive ammet så hyppigt, så vil tendensen til at sluge luft og skulle bøvse sandsynligvis blive mindsket betydeligt. Du skulle altså her også kunne mærke lidt fremgang :o)

Håber du hermed kan se hvordan I kommer videre, rigtig glædelig jul :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce