Annonce

Annonce

Svar: Søvn og madplan


17. december 2008

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Oskars mor

Oskar er lige nu i separationsfasen og det betyder at han i øjeblikket har ekstra behov for nærhed og fysisk kontakt, når han skal sove og det skal I naturligvis give ham.

Det hænger meget fint sammen med hans alder og det udviklingstrin han går igennem. Han øver sig lidt i at være foruden mor og far i løbet af dagen og søger naturligt ekstra tryghed og fysisk kontakt, når han skal sove. Han er meget bevidst om jer nu og også meget bevist om hvor I er i forhold til ham. I kan se det, hvis I er nogen steder, han vil helst være på arm eller være indenfor en radius, hvor han er sikker på, hvor han har jer.

Han er samtidig så lille at han endnu ikke forstår, hvor I er, hvis han ikke kan se jer. Han forstår simpelthen ikke at I er lige inde i stuen ved siden af og han kan blive helt ulykkelig og føle sig fuldstændig forladt, når I er ude af syne. Derfor er det naturligt at han om aftenen græder og knuger jer til sig og kun derved kan han finde ro.

Jeg er af den overbevisning at når børn beder om tryghed, så skal de skal naturligvis have den og når børn græder for at forhindre deres forældre i at gå, så er det et udtryk for smerte og det handler ikke om at de vil have deres vilje eller at ønsker at bestemme. Børn der klynger sig til voksne for at kunne falde i søvn, er inde i en periode, hvor de har behov for dette og kun ved at give dem den kontakt de beder om, får man dem til at slappe af og det giver på sigt langt bedre sovevaner end hvis man går.

Derfor er det for mig helt essentielt at I bliver hos ham til I fornemmer at han roligt kan lægge sig til at sove og at I naturligvis tager ham op, vugge ham, beroliger og betrygger ham i at kunne sove videre, hvis han vågner op og er ked af det og så putter ham i seng igen.

Det er derfor helt rigtigt at bruge de 10 minutter de tager at sidde hos ham, holde ham i hånden, betrygge og berolige ham og han så lægger sig roligt til at sove. Det er en periode, hvor han har behov for dette. Hvis han begynder at trække tiden, begynder at se det som underholdning at I sidder der, så kan I igen begynde at gå til og fra som I tidligere har gjort, men lige nu har han brug for at vide at I er der for ham og passer på ham og det forstår han bedst, når han kan se jer.

Med hensyn til mælk, så er det en rigtig god idé at tilbyde modermælk eller modermælkserstatning til han bliver et år. 400ml mme dagligt sikrer hans jernbehov og får han ikke dette, så skal han have dagligt jerntilskud. Hvis han ikke vil have modermælkserstatning og ikke drikke flaske så er der ikke noget at gøre ved det, så må det være komælk med den alder han har, kan det godt gå an - men som udgangspunkt vil modermælk eller modermælkserstatning indtil 12 måneders alderen være rigtig godt.

En ...


Annonce

... plan for dagen vil normalt se således ud:

Tidlig morgen 04: Evt. flaske med mme og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød laves med mme eller sødmælk, mme eller sødmælk af kop

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, ½ banan eller anden frisk frugt. Vand af kop.

Puttes til formiddagslur kl. 9.30

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg som makrel, sildepostej, tun, rognguf. Tilbehør af rester fra aftensmaden - godt kogte pastaskruer, kogte ærter, majs, gulerod, kartoffelbåde, frikadeller (kød eller fiskedeller). Alt efter hvor god han er til at spise mad i stykker, så kan det være nødvendigt fortsat at supplere med lidt grøntsagsmos med kød eller fisk. Det kan være mos fra glas eller en rest fra aftensmaden. Vand af kop.

Puttes til middagslur

Eftermiddag 16: En lille portion tykmælk, neutral sødmælksyoghurt eller lignende med frugtmos, rugbrødsdrys, lidt müsli osv. ½ bolle med smør og ost. Vand af kop.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Aften 18: Aftensmad som I andre spiser, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Det er en god idé fortsat at tilbyde både moset mad (grøntsager ris osv. moset med lidt sovs) og stykker af mad ved siden af (frikadeller, fiskefilet, farsbrød, kartoffelbåde, pastaskruer osv). Så han får begge dele. Vand, mme eller sødmælk af kop.

Ofte en god idé at supplere med en frugtgrød med mælk eller en godnatgrød inden sengetid, lavet med mme eller sødmælk.

Puttes til natten med en flaske mme kl. ca 20

Sen aften 23-24: Evt. flaske med mme

Som jeg læser dit brev, så får Oskar ikke hverken bryst eller flaske ... Jeg har skrevet flaske her i planen fordi den normalt vil erstatte brystet, modsat, hvis han ikke får flaske, så er der ikke grund til at introducere den nu med den alder han har.

I stedet må du så forsøge at sikre hans indtag af mælk, mineraler, jern osv. på anden vis og her tænker jeg, at du med fordel kan bruge mme i og på grøden samt tilbyde mme af kop et par gange om dagen. Derudover må han så have jerntilskud, da det bliver svært at nå op på den fulde mængde (400ml) dagligt.

Med hensyn til pincetgreb og putte maden i munden, så må du prøve at motivere ham lidt til dette "Ind i munden Oskar, mmm dejlig mad" og "må mor smage ..mmm mam .." så han putter lidt i din mund og så lidt i egen mund osv. så han finder ud af at det er det du gerne vil have ham til.

Derudover kan han sagtens spise med gaffel nu, det må du gerne lære ham. At spise med ske kræver en lidt anden teknik, ofte får barnet vendt skeen på hovedet så alt maden ryger af inden den når munden. Derfor vil de fleste børn først kunne spise med ske selv, når de er omkring 16 måneder. Men gaffel fungerer fint.

Rigtig meget held og lykke og glædelig jul til jeres lille familie :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


20. september 2025 | Diverse | 6 år

Flytteovervejelser og skolestart/skifte

Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Proprioceptive sans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Den proprioceptive sans kaldes også muskel-ledsansen, stillingssansen og den kinæstetiske/bevægelsessans. Denne sans er kroppens evne til at opfatte bevægelse, muskelkraft, kropsstilling, og det sker ved hjælp af...

Læs mere i Babylex

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Jeg havde i en periode lidt problemer med at amme og var egentlig ved at smide håndklædet i ringen, men Helen sagde de rigtig ting som gjorde at jeg fortsatte og det er jeg rigtig glad for i dag ...

Camilla Martin


Annonce