Brev:
Ammestop og suttebehov

Hej Helen
Så er Emil 8½ måneder - tiden flyver afsted og han er blevet en stor dreng som næsten spiser det samme som os.
Emil får nu kun bryst kl. 19.30, 22.30 og igen kl. ca. 4.00. Han får ikke flaske - dvs. hans mælkebehov skal dækkes af mig og hans almindelige mad. Jeg har brug for en plan for videre ammenedtrapning - og for hvad hans mælkebehov er. Så mine spørgsmål er:
1. Hvor meget bør jeg amme, når han er:
8 mdr (nu), 9 mdr, 10 mdr, 11. mdr, 1 år (går ud fra jeg her kan stoppe helt??)
2. Når jeg skal fjerne en amning mere - hvilken vil det så være bedst at fjerne næste gang? Jeg tænker ift. at han skal lære at sove gennem uden mad.
Min egen SP siger at han ikke behøver mad om natten mere, så jeg er i tvivl om, om det er nogle dummer ammetidspunkter jeg har valgt at fortsætte med. Passer bare bedst ift. at få ham til at spise nok af det rigtige mad.
Derudover tænker jeg lidt på hans suttebehov. Emil bruger ikke sut - gider det ikke. Han kan godt og tager den en ...
... sjælden gang, men oftest tygger han bare lidt på den og spytter den ud. Han sutter ikke som sådan på sin tommeltot, men bider meget i sine hænder - eller sutter på sin tunge og læber. Når han sover ligger han også og lave suttebevægelser med munden.
Jeg er i tvivl om, om det kan skyldes at han ikke får sit suttebehov dækket eller om det nærmere er pga tænder. Dem har han ingen af og jeg kan ikke se de er på vej. Hvis det er suttebehov, hvad jeg kan så gøre for at han ikke begynder at bruge sine fingre - dem kan jeg jo ikke tage fra ham senere. Sutten har jeg opgivet.
Et sidste bi-spørgsmål. Emil gider ikke spise tykmælk - heller ikke selvom jeg søder det med frugtmos. Så nu vil jeg forsøge med en form for drys, så det bliver lidt grovere. Min tanke er noget revet rugbrød - men må han få f.eks. bittesmå stykker tørrede abrikos eller dadler? Eller hvad kunne man putte i sådan en blanding?
Håber du endnu engang kan komme med lidt inspiration til vores lille hjem.
God jul,
Rikke (& Emil)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Sexliv
Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.
Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.
Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




