Annonce

Annonce

Svar: Søvn - eller mangel derpå


15. december 2008

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære forældre

Sygdom, forkølelse osv. kan ødelægge alle gode sovevaner, ammenedtrapning osv. Desværre :o)

I skal naturligvis sikre jer, at de problemer August han nu ikke skyldes forhøjet tryk og smerter fra ørerne. Netop fordi han har været meget forkølet, så kan der jo være en sammenhæng her og det at han pludselig vægrer sig mod at blive lagt ned og græder ulykkeligt, ikke bare når han skal puttes men også i løbet af natten, kunne godt tyde på at der var noget med ørerne.

I skal naturligvis også overveje om han spiser og drikker nok i løbet af dagen. Netop fordi han har den alder han har, hvor han naturligt vil have travl med at opleve andre ting, at han måske har lidt for travlt til at spise og derfor ikke får indtaget helt det han har behov for. Hvis han mangler lidt mad og drikke i løbet af dagen, vil han naturligt søge brystet mere om natten.

Hvis han har lidt ondt i ørerne og samtidig også har været forkølet og dermed har haft tilstoppet næse, problemer med at trække vejret godt nok osv. så er det helt naturligt at han lige nu er ekstra tryghedssøgende og virker mere pylret. Derfor skal du overveje om du måske skal amme ham en gang ekstra i løbet af dagen, for at se om det kan hjælpe lidt og give ham den kontakt han søger. Evt. lægge dig med ham og få ro på ham sidst på eftermiddagen, hvor du lige nu fornemmer at en powernap er nødvendig. Hvis han på det tidspunkt får brystet og den nære og tætte fysiske kontakt, så behøver han måske ikke søge den helt så meget når han skal puttes i seng om aftenen ... bare en idé.

Derudover tænker jeg at I skal forsøge at putte ham i egen seng, hvor han ikke er alt for vågen. Du skal amme ham som du plejer og så skal han være næsten sovende inden I putter ham, lidt ligesom I gjorde i starten. Simpelthen for at gøre overgangen ...


Annonce

... fra mors/fars seng til egen seng lidt blidere.

En plan for dagen til et 7 måneders barn ser således ud:

Tidlig morgen 06.00: Ammes og sover lidt videre i mors seng.

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop eller lidt sødmælk, som du tidligere har brugt.

Formiddag 9: Frugtmos, frisk frugt i hånden - det kan være appelsinbåde, både af fersken, blomme eller lignende. Vand af kop.

Puttes til formiddagslur ca 9.30, sover en lille times tid

Frokost 11-11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, tilbydes ristede rugbrødsbjælker eller lignende i hånden at gnave lidt i, agurkestænger osv.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Ammes og puttes til middagslur ca kl. 13.

Eftermiddag ca kl. 15-15.30: Tilbydes en lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden som om formiddagen, vand af kop.

Læg dig evt. og am ham, hvis du skønner at han sen eftermiddag har behov for en powernap og den nærhed kan give roligere aftener og lettere putning til natten

Aften 18: Familiemad, ris, kød, fisk, sovs af forskellige slagt, grønsager. Udgangspunktet bliver mere og mere den mad I andre spiser, moset og suppleret med lidt mad i hånden. Det kan være kogte blomkål og broccolihoveder, kartoffelbåde eller lignende han selv sidder og gnasker i. Vand af kop.

Ammes og puttes til natten i sin egen seng. Tidspunktet afhænger helt af hvor meget han har sovet i løbet af dagen og hvorvidt han har powernappet sidst på eftermiddagen eller ej. Hvis han har powernappet, så sover han sandsynligvis ikke før kl 21, modsat, hvis luren der er sprunget over, så falder han måske omkuld allerede kl. 19.

Sen aften 23-24: Ammes inden du selv går i seng og sover herefter til næste morgen tidlig uden brystet. Sover i sin egen seng

Jeg håber at ovenstående plan og tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke og rigtig god jul :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for denne form for brevkasse - den er helt fantastisk for en 1. gangs mor som mig, som altid er bekymret for om jeg nu gør tingene godt nok:-) Så et tak herfra.

Helle, mor til dreng på 1 år


Annonce