Annonce

Annonce

Brev:

Flaskestop


3. december 2008

Alder:
12 mdr.

Flaskestop

Hej Helen!

Så er Mathilde blevet 1 år og kan næsten gå:0).

Jeg har et spr ang flaskestop. Hun for stadigvæk 200ml mm om aften ca ½ time før hun bliver puttet. Hun ikke bruger flasken til at falde i søvn med og vi giver hende den altid i stuen og lader hende så lege lidt, hvor efter hun for børstet tænder, tør ble og så bliver puttet.

Som regel falder hun selv i søvn efter ca 15 min-½ time, hvor vi er inde ved hende et par gange og ligge hende ned, el give sut. Men nogle gange hvis hun græder for meget ligger vi os med hende til hun falder næsten el helt i søvn ( vi har det begge sådan at vi ikke vil ha at hun skal græde sig i søvn, dog må hun gerne brokke sig lidt).

Hun er lige startet i dagpleje og det går godt, hun er der stadigvæk kun nogle timer hver dag, da jeg ...


Annonce

... først skal starte på arb efter nytår og derfor har god tid. Men jeg har tænkt på om det ikke var lidt meget at stoppe med flaske nu og om det er ok at vi venter til hun evt er 14 mdr. Hun spiser godt i løbet af dagen, dog er hun ikke så meget for at drikke letmælk, det blever mest til vand. Hun sover 2 gange om dagen en time fra 8-9 (hvor hun bliver vækket ,rytme i forhold til dagplejen) og så fra kl 12 igen ca 1½-2½ time (til hun vågner selv) hun sover ca 20- kl 6 næste morgen.

Hun sover pt meget uroligt om natten, suser rundt i sengen, sætter sig eller rejser sig op og små græder. Tror hun drømmer og at hun har meget uro i kroppen pga at hun er ved at lære at gå (hun havde det samme da hun lærte at kravle).
Hvordan gør vi rent pratisk når vi stopper?

Med venlig hilsen
Lisa

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce