Annonce

Annonce

Brev:

Flaske om natten, hvor længe?


29. november 2008

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Flaske om natten, hvor længe?

Hejsa

Nu har læst nogle af de andre indlæg ang. flaske om natten, men jeg føler at jeg støder ind i samme problem og nogle gange alligevel ikke.

Min datter på 11 mdr. kan gå fra at sove fra kl. 18-18.30 og til 6.40 næste dag uden at få flaske i mellem tiden. Andre gange skal hun have en enkelt flaske og andre gange fra 2-3 flasker i løbet af denne tidsinterval.

I hendes vuggestue får hun tilbudt sødmælk til mellem måltiderne og spiser fint af al slags mad, og herhjemme får hun nan i sin havregrød. Ellers får hun ikke flaske i løbet af dagen. Dog får hun engang imellem en eftermiddagsflaske.
Hun gider ikke rigtig vand, så en tår bliver det til. Andre gange et halvt glas.

Hun får ca. 150 ml når hun bliver puttet til aften. Førhen gav jeg hende vælling, men er stoppet med det.

Skal jeg give hende vælling igen, for at hendes mave bliver fyldt. Hvad kan jeg gøre for at undgå disse flasker ...


Annonce

... om natten? Synes snart jeg har prøvet alt.

Synes du at jeg skal vække hende inden vi går i seng og give hende en flaske eller?

Hun ligger ned når hun får sine flasker og jeg har prøvet at give hende vand om natten, men uden held. Hun forventer at hendes mad kommer med det samme og gør det ikke bliver hun meget hysterisk og nogle gange slet ikke spise, selvom hun er sulten. Det ligger tilbage hvor vi var indlagt på sygehuset . Her var hun 4 mdr. Her vil hun hverken tage bryst eller flaske, så fik lagt en sonde indtil hun havde vænnet sig til flasken. Indlæggelsen varede i 12 dage.

Det hjælper sikkert hellere ikke at hun har været forkølet siden d. 4 sep med ophold på få dage i mellem. Hun har væske i begge ører.

Nå det var en længere omgang og det er også længe siden jeg har lavet et indlæg, så der er igen et par ting. Håber at du kan hjælpe mig her.

På forhånd tak.

God weekend ;O)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.

1000, 1000 tak!

Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊

De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.


Annonce