Svar: Spiser han ok?
Kære Christina
Set udefra, så kunne jeg godt tænke mig at din dreng blev tilbudt mellemmåltider som bestod af rigtig mad og ikke flaske. Han har dog fortsat behov for at få mælk (mme) fordi han derigennem får sit jernbehov dækket, men det er en balance, - lige nu tilbyder du både mælk af flaske og mælk af kop. Jeg synes du i stedet skulle nøjes med at tilbyde mælk af flaske 2 gange dagligt og så kun tilbyde mælk af kop 2 gange dagligt - ellers skal han tilbydes vand og mere rigtig mad.
Hvis han ikke når op på 400ml mme dagligt på denne måde, så vil det være en god idé at tilbyde ham jerntilskud dagligt indtil han er et år.
Mit forslag til en dagsplan ser således ud:
Tidlig morgen 04: Flaske med mme
Morgen kl.7.30: Havregrød lavet med mme eller sødmælk, mælk eller vand af kop.
Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, ost, frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.
Puttes til formiddagslur uden flaske
Frokost 12.30: Rugbrød med forskelligt pålæg, meget gerne ...
... fiskepålæg som makrel, sildepostej, rognguf. Tilbydes rester fra aftensmaden som frikadeller i stykker (kød eller fiskedeller), kogte pastaskruer, grøntsagsmos eller kogte grøntsager som ærter, majs og gulerod. Vand af kop.
Puttes til middagslur uden flaske
Eftermiddag 15.30: En portion tykmælk med frugtmos, rugbrødsdrys, müsli eller lignende, ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, vand af kop.
Aften kl.18: Det samme som I andre spiser - lasagne, spaghetti med kødsovs, frikadeller, fiskefiletter, laks, grøntsager moset med lidt sovs eller som han selv holder i hånden og dypper i sovs, ris med sovs osv. Vand eller mælk af kop.
Suppleres evt. med en portion frugtgrød med mælk til dessert, vand eller mælk af kop.
Puttes til natten med en flaske mme ca kl. 20
Jeg håber at ovenstående plan giver lidt idé til hvordan I kommer lidt videre, hos jer er det ved at være tiden til mere rigtig mad, mere det samme som I andre spiser :o)
Fortsat held og lykke og rigtig god jul:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...
Viden om børn:
Nysgerrighed børn
At være nysgerrig er den egenskab, der giver barnet nye erfaringer, og dermed får barnet til at udvikle sig og blive mere intelligent. Små børn er født som små forskere, der er rigtig gode til at undre sig over ting de møder og være nysgerrige på den verden, der omgiver dem.
Et barn skal derfor ikke stoppes i at udforske verden, men skal have lov til at undersøge og bibeholde sit naturlige anlæg for nysgerrighed. Det lille barn skal således opfordres til at føle, gribe, smage og...
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.
Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!
Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.
Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.
Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)
Med venlig hilsen
En familie på fire







