Annonce

Annonce

Svar: Søvn nok?


25. november 2008

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Christina

Jeg kan godt forstå du synes det er hårdt at blive vækket kl. 6.30-7 og tilsvarende ikke kan få ro om aftenen før klokken er 21, men ser man på din datters samlede søvnbehov, så lyder det ikke så tosset.

Hun sover ca 10 timer om natten og sover ofte ca 2 timer i løbet af dagen, det svarer til ca 12 timer i døgnet. Det er i den lave ende, hun sover tydeligt ikke så meget som andre børn i samme alder, men det er ikke skadeligt for hende at sove på denne måde i en periode.

De fleste børn er mellem 12-18 måneder når de begynder kun at sove en gang dagligt og overgangen fra 2 til 1 lur er altid lidt svær. Enten vil barnet ikke puttes til middagslur eller også er barnet for træt og pylret hele dagen igennem ... Det vil ofte være sådan at man nogle dage må lade hende sove 2 gange og andre dage forsøge med kun en lur. Du er her nødt til at være lidt fleksibel.

Hvis du vil ...


Annonce

... forsøge med kun en lur dagligt, så vil det være rigtig fint at putte hende mellem ca 12-14. I en overgangsperiode måske lidt før og så må I tage trætheden om eftermiddagen med, men stille og roligt kan det blive en fin tid for en middagslur.

Hendes opvågninger om natten kan sagtens hænge sammen med hende udvikling og alder og det er også helt naturligt at børn sover deres forældre tidlig morgen. Det er efter min mening helt okay at barnet kommer ind til forældrene om morgenen kl. 05 og sover lidt videre :o)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I kan afhjælpe hendes behov for jer om natten ved at lægge flere sutter i sengen, så hun har mulighed for selv at finde dem i søvne. Gør det også til en vane at tilbyde hende sutten i hånden i stedet for i munden, så hun selv vender sig til at putte sin sut i munden og ikke forventer at I gør det for hende.

Jeg håber du kan bruge ovenstående lidt videre, fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Calcium

Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.

Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.

Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...

Læs mere i Babylex

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil lige fortælle, at vores datter nu falder i søvn helt af sig selv, og vi har slet ikke haft en kamp med at lære hende det.

Vi skylder dig æren for det, da vi har fulgt dine råd fra din bog og din brevkasse.

Så tusind tak!

Mor til pige på 18 måneder


Annonce