Brev:
Total hysteri når min søn skal sove

Hej Helen
Min søn er nu 1 år og 10 måneder gammel. Og ligenu har vi problemer med når han skal sove, og om natten med at han vågner og er fuldstændig hysterisk.
Han har ikke mellemørebetændelse og de dræn han har siddende i er ikke stoppede og lægen sagde at alt så fint ud på den front. Så ingen problemer der.
Det der er problemet er, at vi skal sidde 1½ time hos ham hver aften ind til han er faldet i søvn, og hvis hans far eller jeg er lidt uheldige at gulvet knirker, så vågner han og begynder at græde hysterisk, om at vi ikke må gå. Det har det sidste år ikke været noget problem at få ham til at falde i søvn.
Og lige nu er jeg er temmelig træt af at skulle bruge hele min aften på at putte ham.
Endnu et problem har så været, at han vågner om natten. Så vil han have mad, eller vand og han har fået aftensmad og lige pt. tilbyder vi ham noget at spise inden at han skal i seng for at undgå han vågner om natten.
Når han så får sin vilje, så vil han ikke have maden. Han vil ikke ligge inde i vores seng, men han vil ikke være i sin egen seng. OP OP OP. Siger han. Og enten skal far gå ...
... eller jeg gå. Den ene part må ikke være der. Han er fuldstændig hysterisk og slet ikke til at komme i kontakt med nogle gange, pga. hysteriet.
Sådan kan vi så også bruge 1½ time af vores nattesøvn på det. De sidste to dage er vi begyndt at være lidt mere hårde, ved at han får tilbudt vand og vil han ikke have det, så får han at vide han skal sove. I nat var det så lidt ping pong frem og tilbage. Han ville ikke sove i sin egen seng, kom ind til os, ville ikke sove der, kom ind til sig selv, blev endnu mere hysterisk og til sidst kom han ind til os, hvor han så lagde sig til at sove.
Lige nu er min søn meget fokuseret på at han skal alting selv vil selv, og jeg er træt af at blive drevet rundt i manegen af ham, med at han skal have sin vilje, især om natten. Vi kan næsten stille uret efter ham om natten, for det er altid samme tidspunkt han vågner.
Hvad er det lige der sker med ham? Han kan ikke gøres tilfreds åbenbart og ingenting passer herren.
Jeg er gravid i 7. måned, så det varer ikke så længe inden der kommer en til, og så vil jeg gerne kunne undgå hele det her cirkus.
Hilsen
Tanja
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.
Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to





