Annonce

Annonce

Brev:

Søvn m.m


17. november 2008

Kategori:
Alder:
17 mdr.

Søvn m.m

Hej Helen

Tak for dit svar sidste gang jeg skrev!

Milas går nu og øver sig allerede i at løbe :o) Så det gik meget hurtigt fra sidst jeg skrev!

Milas får nu ikke sin flaske om natten! Det har været en kamp, og ikke en sjov en af slagsen! :o(

Milas falder rigtig hurtig i søvn om aften, sover altid omkring 19.30-20-30. Han sover rigtig godt og roligt indtil kl. 23.00-00.00 vi ved med sikkerhed at han vågner i det tidsrum. problemet er at vi ikke kan få ham rolig med lidt trøst, noget at drikke, banan, ny ble alt er forsøgt. Han er helt umulig og ingen eller noget er godt nok!

Vi kan være heldige at han ...


Annonce

... kun er vågen 1 time men så sent som igår var han vågen i 3 timer. inden for den sidste måned er det måske sket hver 3. nat og det er helt forfærdelig.

Har du nogle idéer hvorfor han har sådan et underligt søvnmønstre?

Det er synd for ham, han er jo også træt ligesom os dagen derpå!

Han spiser stadig ikke særlig meget, trods han ikke får flaske om natten.

Mht hans afførring så har den kun været sort et par gangen siden, så det er vel ikke noget jeg skal kontakte lægen med vel??

Er der nogen børn som aldrig "lærer" at sove igennem??

Hilsen Natashia
og tak endnu engang for dine altid nyttige svar!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce