Svar: Gravid og storebror vil ikke putte sig om aftenen
Kære kommende mor til to
Dejligt at høre at I venter en lille ny - tillykke med det. Da du er blevet sygemeldt på grund af mange og kraftige plukveer, så er det en rigtig god idé, at du ikke bære alt for meget rundt på din dreng.
Plukveer er i princippet ikke farlige, man kan sige at livmoderen ligesom øver sig på den forestående fødsel og det er jo sådan set meget godt. Men hvis plukveerne er meget hyppige og meget kraftige, så kan de nogle gange godt arbejde lidt for meget og dermed begynde at blødgøre og afkorte din livmoderhals, hvorfor risikoen for at føde for tidligt er der ... Det er derfor du er blevet sygemeldt og derfor du har fået at vide, at du skal holde dig i ro.
Det er naturligvis din jordemoder og din læge der er bedst til at rådgive dig omkring, hvordan du skal forholde dig. Hvor meget du må og ikke må. Det kan være helt individuelt. Nogle gange er det bare et spørgsmål om at være hjemme og slappe af, andre gange er de lidt mere strikse, så må man ikke gøre rent (støvsuge, vaske gulv og lignende) eller f.eks. have samleje og man må så heller ikke bære sin 2 årige søn ...
Så alt efter hvad du har fået at vide, så er det vigtigt at du tager det stille og roligt og jeg synes du skal forsøge at minimere løft af din dreng så meget som muligt :o)
At far lige nu er mere på banen er helt fint, det vil han naturligt også være når den lille kommer og at du ligger mere på sofaen og slapper af og lege stille lege, end at du tumler rundt på gulvet i brydekamp - det er helt okay. Med den alder han har, så kobler han sandsynligvis ikke de to ting - at mor er gravid og så kan hun ikke tumle med mig - det er alt for abstrakt og det kan han ikke forholde sig til. Små børn har dog en ufattelig god evne til at indstille sig på de ændringer der ...
... kan være i en familie og han vil meget hurtige acceptere at du er der - bare mere vandret end lodret. Det kan jo også være meget praktisk at vide, at mor finder man på sofaen :o)
Med hensyn til at sove, så tænker jeg at I måske skulle overveje om han skal have en juniorseng i stedet for tremmesengen, som den lille ny så kan arve. Det kan give ham tryghed at han ikke ligger bag tremmer, men ved at han kan komme ud af sengen og ind til jer, hvis han har behov. Samtidig vil I kunne sidde hos ham på sengekanten, når der ikke er tremmer og læse en historie højt, kærtegne ham lidt, holde ham i hånden osv. og på den måde stadig give ham lidt fysisk kontakt, som han jo tydeligt søger.
Det lyder derudover som om at han lige nu er inde i en periode, hvor han er lidt utryg, når han skal sove og I skal her medtænke at børn på hans alder ofte er lidt bange for mørke og også kan være bange for små dyr. Det er derfor vigtigt at der er lidt dæmpet lys på hans værelse og at I lader døren til værelset stå lidt på klem, så han kan høre at I er der stadig væk, taler sammen uden for rummet osv. og at han således ikke er alene i verden.
Børn har naturligt perioder, hvor de klynger sig mere til voksne end i andre perioder og det er her rigtig vigtigt at give barnet den tryghed barnet søger. Det er derfor guld værd at sidde hos ham 15 minutter hver aften, hvis han på den måde falder trygt og roligt i søvn, fremfor at gå fra ham og han så græder sig i søvn fordi han er utryg og føler sig forladt.
Det betyder naturligvis ikke at man skal sidde der i en time, hvis det tager så lang tid for ham at overgive sig, men så skal man måske se på søvnen dagen igennem og hvordan hans rytme er osv.
Håber I kan bruge ovenstående lidt videre på vej, fortsat held og lykke med det hele:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S





