Annonce

Annonce

Brev:

Spørgsmål om MME og udvikling


10. november 2008

Alder:
3 mdr.

Spørgsmål om MME og udvikling

Hej Helen.

Jeg skriver til dig, da jeg har brug for et godt råd omkring b.la. MME. Jeg ammer forsat Nanna 100 % og har de fleste dage fint med mælk til hende. Jeg ammer hende med 3-4 timers interval om dagen og aftenen oftest med kortere mellemrum. Hun er flink til at sove og sover oftest 4 timer første lur, 2 timer til eftermiddag og powernapper så resten af dagen, nogen gange tager hun en time. Er det passende for hende - hun bliver 4 måneder om 14 dage?

Mhp MME har vi købt det specielle modermælk på apoteket (nutrimigen), men Nanna vil simpelthen ikke spise det. Hun laver de værste grimasser, som om at det smager skrækkeligt - så købte vi NAN ha 1 (dette fordi jeg selv har haft astma og allergi som barn). Det vil hun heller ikke spise - hvad gør man hvis ikke de kan li det?

Ved du om der er nogle mærker der minder meget om modermælk? Jeg har hørt at hvis man blander nan ha 1 og nutrimigen, så minder det mest om modermælk – må man godt det? Jeg vil gerne kunne give hende en flaske i ny og næ fx hvis far skal passe hende og jeg ikke har fået malket nok ud til hende osv. Har jeg forsøgt at give hende MME og bagefter lægger hende til, så suger hun sig fast og sutter med stort velbehag min mælk i sig. Er det rigtig at man kan putte lidt sukker i mælken for at de vænner sig til smagen? Har selv smagt på begge produkter og min egen mælk for at finde ud af, hvad der foregik - og der er godt nok stor forskel på MME og modermælk.

Mhp på opstart af lidt grød hvornår mener du, at det kan finde sted? Jeg vil selvfølgelig amme alt, hvad jeg kan, men nu bliver hun jo snart 4 mdr og tiden begynder vel snart, hvor hun må smage lidt andet?

Kan jeg give ...


Annonce

... hende lidt vælling når hun bliver 4 mdr og så i 5 mdrs alderen begynde med lidt grød? Vores egen sp vil først snakke introduktion til mad i december - der er Nanna næsten 5 mdr. Er det sundhedsplejersken der vurderer, hvornår de er klar til andet mad sammen med modermælk?

Hun vejer nu 6100 gram og er 17 uger. Jeg syntes ikke, at hun er specielt tyk som nogen babyer er, men ammer hende alt hvad jeg har lært. Hun er stadig ikke en pige der gider spise særlig lang tid - kun højst 10 min. Jeg gør så'n at bliver hun ammet flere gange indenfor 3 timer fx tilbyder jeg hende det samme bryst til at starte med for at hun får den fede mælk og derefter det andet. Er det ikke den bedste måde at give hende det fede mælk på?

I starten tog hun jo 250-300 gram på om ugen - nu er det omkring 130-150 gram. Er det okay og hvad siger man når de er 4 måneder, at de cirka skal tage på om ugen?

Nanna har gennem 1½ måned haft meget stor fokus på sine hænder - hun har dem konstant i munden sammen med sutten og prøver også når jeg ammer hende. Er det normalt at de bliver så vilde med at have deres hænder i munden? Ved godt at det er en del af hendes udvikling og selvfølgelig skal hun have dem i munden, men skal hun have dem der hele tiden? Hun er også begyndt at tage dem i munden når hun ligger på maven, hvilket resulterer i at hun tager hovedet helt ned i underlaget for at få fat på hænderne. Så syntes det er svært at få hende til at holde sit hoved i maveleje. Ligeledes er hun begyndt at suge sin underlæbe ind – kan hun mon være ved at få tænder eller har hun mon bare opdaget sin underlæbe?

Det var mange spørgsmål – håber du kan holde rede i det.

Venligst
Louise og Nanna

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce