Annonce

Annonce

Svar: Vurdering af mælkeindtag


9. november 2008

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Lene

Det er vigtigt at jeres dreng får mindst 400ml mme dagligt indtil han er et år, da hans jernbehov vil blive dækket den vej. Det vil ofte passe med at han tilbydes 3 flasker dagligt, hvis han drikker knap 150ml hver gang.

Derudover vil det være rigtig godt at sikre ham lidt ekstra mælk via maden og således også bruger mme i grød og mos. Normalt vil jeg derudover også anbefale at han tilbydes ost, tykmælk, sovs osv. og på den måde via maden får lidt ekstra mælk og kalk, men hvis han ikke indtager andre former for mælkeprodukter end modermælkserstatning, så må du som minimum sikre hans indtag 400ml af flaske og hvad du så derudover kan få i ham via mme i grød og mos.

Det vil ofte være rigtig fint at give flaske tidlig morgen, aften og sen aften. På den måde får han sit mælkebehov dækket og samtidig er der plads til den øvrige mad i løbet af dagen. Med den alder han har nu, så vil det være rigtig godt, at han spiser det samme som I andre.

En plan for dagen kan se således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske med mme

Morgen 7.30-8: Havregrød lavet med mme, tilbydes mme eller vand af kop.

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, evt. ost. frugtmos og frisk frugt i hånden, vand ...


Annonce

... af kop.

Sover formiddagslur

Frokost 12: Rugbrød med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg, rester fra aftensmaden - godt kogte pastaskruer, frikadelle, kogte grøntsager og lignende, vand af kop.

Sover middagslur 13.30

Eftermiddag 16: En ½ bolle med smør, evt. lidt ost, evt. lidt tykmælk ellers er brødet med lidt frugtmos og frisk frugt i hånden fint. Vand af kop


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Aften 18: Familiemad, spiser det samme som I andre, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs osv. Der skal være mad i stykker og der kan fortsat suppleres med lidt mos - f.eks. kan kartofler moses med lidt sovs og frikadellen gives i stykker. Vand eller mme af kop

Evt. lidt frugtgrød eller anden grød som godnatmad, vand af kop

Puttes til natte med en flaske ca kl. 19.30-20

Sen aften: Flaske med mme

Børn der kan indtage 200ml i hver flaske kan fint nøjes med kun at få flaske aften og sen aften og således undvære tidlig morgen, så hvorvidt jeres dreng kan springe morgenflasken over afhænger lidt af, hvor meget mælk du i øvrigt kan få i ham. Som sagt er de 400ml nødvendigt for at hans jernbehov bliver dækket frem til han er 12 måneder.

Fortsat held og lykke, håber ovenstående hjælper videre på vej:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce