Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke være hos far, når mor er i nærheden


7. november 2008

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Trine og Jimmi

I er bestemt ikke de eneste forældre, som synes det er rigtig svært, når barnet favoriserer den ene forældre mere end den anden. Det kan I også finde andre eksempler på i min brevkasse her på siden :o)

Når barnet foretrækker mor fremfor far, så hænger det ofte sammen med at barnet fra ganske lille er blevet ammet og at netop brystet ofte udgør en stor del i det at kunne trøste sit barn. Barnet lærer altså fra spæd at komme til mor, når det er ked af det. Samtidig er det ofte også mor der holder den længste barselsorlov og sørger for de mere praktiske ting omkring barnet - det er altså dig som mor der ud over at amme, har været mest hjemme, har badet jeres dreng, har putte ham, givet ham mad osv. og derfor er det også dig han foretrækker.

Der er dog igen tvivl om at det er vigtigt at far også kommer på banen og med den alder Jacob har nu, så er det rigtig vigtigt at far og søn begynder at lave ting sammen. Jacob har brug for sin far og det at han er en dreng gør naturligt at de to skal lave 'mandeting' sammen - ting som de to gør alene og uden mors indblanden.

Det er også sådan at små børn jo bruger os som et spejl og at børn identificerer sig med sine forældres følelser. Det betyder at hvis du som mor har haft og har meget tendens til at tage over, når Jacob har ville dig eller hvis far har gjort tingene anderledes end du ville gøre, så har det naturligt sendt nogle signaler til Jacob om at det var mor der var bedst. Prøv at gennemtænke, hvordan det har været .... Har du f.eks. kritiseret det tøj Jimmi har valgt til Jacob, har du rettet på Jimmi, når han har forsøgt at give Jacob mad, bade ham osv. Har du i mange henseender taget over fordi det ligesom bare var lettest sådan?

Og hvordan har du Jimmi reageret på det? Har du ladet Trine tager over, har du følt at hun også vidste bedre og kunne bedre og har du derfor trukket dig?

Jeg ...


Annonce

... spørger selvfølgelig for at give jer en forklaring på, hvorfor Jacob mon foretrækker mor så meget som han gør og for at støtte op om at I sagtens kan prøve at ændre lidt på tingene så også far kankomme mere på banen. Netop fordi Jacob også har brug for far og får det mere og mere, fordi han er en dreng!

Det er naturligvis vigtigt at mor stadig er der for Jacob og også trøster og beroliger, når han har brug for det. Men det er også vigtigt at far tager over og at du Trine nogle gange lader far forsøge sig og gøre ting både når du er til stede, og når du ikke er der. Du må gerne opfordre lidt verbalt "så Jacob nu hjælper far dig lige" eller lignende så Jacob du sender nogle signaler til Jacob om at det er helt fint, han kan tage det stille og roligt.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

I skal heller ikke lade Jacob gå imellem jeres forhold, I skal kysse, knuse, kæle osv. ligeså meget I kan og vil og så skal Jacob naturligvis også have kram og kys så I alle tre kærtegner og nusser, så hverken far eller Jacob holdes udenfor. Han må gerne mærke at I to er glade for hinanden, men skal naturligvis samtidig mærke at der også er plads til ham. Når I mærker at han kigger når I kysser og derefter søger mor, så gør det til en leg, giv ham en kildetur "nå skal du også være med, din lille bøllespire, så må du heller blive kildet lidt ..." og lad ham også gå mellem jer - fra mor til far og tilbage til mor, hvor I leger "jeg vil ikke give ham fra mig, jeg vil ikke tage imod ham". Selvfølgelig hele tiden på en måde, så han ikke bliver ulykkelig men oplever det som sjovt og okay at I begge 'deler ham' .. lidt svært at forklare, men jeg håber I forstår :o)

Og du Jimmi, du skal sammen med Jacob lave far-søn ting, I skal gøre noget sammen uden mor, jo mere jo bedre, for så vil han naturligt også lettere lade sig trøste af dig, selvom mor er der :o)

Håber mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tvillinger og trillinger

Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.

Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce