Annonce

Annonce

Svar: Stimulation


4. november 2008

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

I den alder hvor børn begynder at kravle, rejse sig ved tingene og tilsidst begynder at gå, virker de naturligt meget aktive. Fra at have ligge stille og være, hvor man som voksen placerede dem, så kan man jo ikke regne med det mere og det er helt naturligt og et sundhedsstegn at din drengs udforskningstrang er stor :o)

Det er en god idé at lege gemmeleg, det kan være at kravle efter hinanden på gulvet, du kan gemme dig bag et bord, en stol eller lignende og sige "Bøh" når din dreng finder dig. Det kan også være at kravle efter en stor bold eller kravle igennem f.eks en stor flyttekasse - i det hele taget kan børn i den alder få meget ud af en stor kasse. Den kan man kravle igennem, sidde i osv..

Han vil elske gentagelseslege og sange hvor I synger og gør det samme igen og igen. Det kan være 'klappe klappe kage', 'hjulene på bussen', 'først den ene vej og så ... atju atju ..' eller lignende børnesange som synges med fagter og lidt dans. Han vil elske musik og bevæge sig til det.

En vogn til at skubbe frem foran sig er en god idé, med den alder han har og nu hvor han er begyndt at rejse sig og tage små skridt ud i verden - den kan aflaste dig, hvis du bliver træt af at gå med ham hele tiden :o)

Det er rigtig godt at du har indrettet et par skuffer til ham, som er hans. Du skal her sørge for at de dagligt kommer lidt nye ting i skuffen. Hvis det er de samme der er i skuffen hver dag, så er det ikke spændende nok og så vil han naturligt hellere lege med de ting, der er i jeres skuffer.

Hvis I har mulighed for at give ham sit eget værelset så er det rigtig ...


Annonce

... fint, men det er vigtigt at I ikke sætter alt for mange grænser op. Når han bevæger sig rundt stuen, så er det jo for at undersøge den verden, udforske, afprøve og det har han også brug for at få lov til. Husk på at han bruger jer so rollemodeller og interesserer sig for at gøre det han ser I gør. Derfor er fjernbetjening og mobiltelefon f.eks. ofte meget interessante for små børn - det er jo noget vi bruger en del ... Hvis I har ting, som I er kede af går i stykker, så fjern dem, så han ikke kan få fat i dem.

Med den alder han har, vil det være rigtig godt at give ham legetøj som skal skilles ad eller bygges op. Det kan være klodser du sætter oven på hinanden og som han så vælter. Det kan også være et tog med dyr i, hvor dyrene skal placeres i toget eller en anden form for simpel puttekasse, hvor han skal putte små figurer i som skal passe, åbne pille ud og putte i igen.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Det kan være dejligt at være ude, grave lidt i en sandkasse, samle små blade i en spand, kigge på myrer, snegle og mariehøns. leg med vand er også altid godt både ude og inde i badekaret og du kan også gå i svømmehallen med ham. Bøger begynder også at blive interessant, at sidde på skødet og få læst en historie, hvor man kigger og snakker om billederne osv. er rigtig fint.

Legetøj har normalt aldersangivelser på og kigger du efter noget, der passer til børn mellem 12-18 måneder, så kan du finde rigtig mange gode ting - og juleønsker. Når vi kommer lidt nærmere jul, så vil han også elske at komme med i storcenter, kigge på juleudstillingen osv.

Håber ovenstående giver lidt idé videre, fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce