Annonce

Annonce

Svar: Min dagplejer


3. november 2008

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Mathiases mor

Tak for dit brev og stort knus herfra! Du lyder til at være en god og omsorgsfuld mor og hvor er det godt, at du lytter til dit hjerte. Den fornemmelse du har, er bare så rigtig og god og lad ingen fortælle dig andet.

Donald W. Winnicott (1896-1971), psykoanalytiker, børnelæge og børnepsykiater han sagde mange kloge ting. Blandt andet at man som mor helt naturligt vil kunne fornemme, hvad der er barnets behov og vil reagere hensigtsmæssigt på sit barn og at det er vigtigt ikke at bryde ind i dette eller blande sig unødigt ... Det kunne mange, både sundhedspersonale, dagplejere og andre lære meget af :o( for der er ingen tvivl om at man som mor nogle gange godt kan mærke når ens grænser bliver overskredet og det er naturligvis ikke okay.

Som mor er man naturligt usikker, når man står i situationer som man ikke har stået i før. Den usikkerhed kan være der uanset om det er første barn eller andet barn .. eller selvom man har fire børn. Hvis man oplever at ens barn ikke trives eller har fornemmelsen af, at der ikke bliver lyttet eller taget godt nok hånd om, så bliver man naturligvis bekymret og ked af det. I sådanne situationer, kan man godt komme til at tvivle på sig selv og sin egen fornemmelse og her er det vigtig at du ...


Annonce

... som mor forsøger at holde fast i at du kender din dreng bedst, netop fordi du er mor!

I forhold til din dreng og hans opvågninger om natten, så tænker jeg at det handler om at han nu er startet i dagpleje og derfor skal finde ud af at I ikke er sammen i dagtimerne, som I plejer at være. Samtidig får han en masse nye oplevelser og stimuli og det hele skal bearbejdes i drømme om natten. Derfor drømmer han mere, vågner flere gange, har brug for ekstra nærhed og kontakt for at kunne falde i søvn igen.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Samtidig er han aldersmæssigt lige på grænsen til at han helt kan forstå, hvor du er når han ikke kan se dig. Omkring 16 måneders alderen siger man at børn normalt begynder at forstå dette, indtil da vil børn ofte føle sig forladt, når man går fra dem - de forstår ikke hvor man er og at man kommer igen. Det at han var begyndt at gå rundt, fremmer naturligvis denne betydning, han har jo kunne følge efter dig, gå ind til dig, bevæge sig efter lyden, din kalden osv. men lige nu er han på grund af sin gips forhindret i dette og det kan naturligt godt gøre ham mere søgende efter dig.

Så fortsæt med at lytte til dig selv og giv din dreng en nærhed og kontakt du oplever han lige nu har behov for. Det kommer aldrig dårligt igen :o)

Rigtig god weekend.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce