Annonce

Annonce

Brev:

Søvnterrorist


1. november 2008

Kategori:
Alder:
3 år, 3 mdr.

Søvnterrorist

Hej Helen.

Jeg har tit været inde på din side og læst dine råd til andre forældre, nu er det så blevet min tur til at spørge til råds.

Vi har en søn på 3 år og 3 mdr. som, den sidste uges tid, gradvist er begyndt at vågne tidligere og tidligere om morgenen og ikke vil sove mere, selvom han ikke er rigtig frisk. Det startede med kl.5.45, så blev kl. 5.30, så blev den 5.15 og pt er kl 4.45-5 når han vågner. Han er holdt op med at sove til middag, han vil simpelthen ikke sove til middag, så den lur har vi taget fra ham.

Vi tror selv at det handler om at han prøver grænser af, han vil gerne selv bestemme hvornår det skal være morgen. Derfor er vi lidt i tvivl om vi skal lade ham sove til middag igen, hvis han vil, eller om vi bare skal sige at vi har skippet middagsluren???

Egentlig synes jeg jo ikke han skal have lov til at sove til middag, for det er jo ham der prøver af, det er ikke os der vækker ham.

Jeg har snakket med dem i børnehaven, og de synes bestemt ikke at han skal sove til middag, når det er ham der prøver grænser af, selvom han er træt ved middagstid.

Han bliver puttet i sin egen seng på sit ...


Annonce

... værelse om aftenen og han sover ved 19-tiden, jeg sidder hos ham de 10-15 min. det tager ham at falde i søvn.

Endvidere har vi en madras på gulvet ved siden af vores seng, hvor han troligt kommer ind og lægger sig i løbet af natten og, indtil for en uge siden, sover videre til 6.30-7. Så han kan jo altså godt sove længere end til kl.5.

Mit spørgsmål er, hvad er dit råd i denne situation, ang. middagsluren?

Vi frygter jo lidt at han ender med at vågne kl 2 om natten og ikke vil sove mere.

Vi tænkte at vi ville prøve at sætte et vækkeur til at ringe, og så ellers bede ham om at blive liggende, selvom det er svært, til uret ringer.

Jeg aner slet ikke om en dreng på 3 år vil kunne forstå det med vækkeuret, jeg er med på at de ikke kender klokken, men vil han forstå det når vi siger at han først må stå op når uret ringer? Vi stiller selvfølgelig uret på en tid som er realistisk, f.eks kl 6-6.30, så kunne man måske rykke tiden med 15 min efterhånden som han vender sig til det.

Hvad synes du om den ide?Det er lidt svært at vide nogle gange hvor meget børn forstår.

Vi ser frem til dit svar.

Venlig hilsen
Karin og mand.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex

Fødsel

En graviditet varer normalt 40 uger, men naturen er ikke altid sådan, og nogle gange går fødslen igang før, andre gange senere. Føder du mellem uge 37+0 og 41+6 siger man, at du har født til tiden.

Mange kvinder oplever plukveer i graviditeten. Det er sammentræninger af musklerne i livmoderen, og det er måden, at livmoderen forbereder sig til fødslen på. I starten er disse sammetræninger uregelmæssige, men i takt med at fødslen nærmer sig, bliver sammentrækningerne mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce