Annonce

Annonce

Svar: Ked af at blive afleveret


27. oktober 2008

Kategori:
Alder:
3 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Sofies mor

Jeg synes Sofie er super god til at fortælle hvad problemet er, når hun siger at hun hellere vil være hjemme, det er meget mere hyggeligt. Det kan vi jo alle godt forstå ... Måske har hun også luret, at du rent faktisk ofte er hjemme i øjeblikket, og så forstår hun naturligvis ikke, hvorfor hun så stadig skal af sted, hun lyder jo til at være en kvik pige :o)

Man taler om at børn har et dobbelt-socialiseringsrum. Det er der, hvor de to verdener - institutionen og hjemmet mødes. Barnet protesterer over at skulle af sted, det er hyggeligt og trygt at være hjemme. Hun græder, når han bliver afleveret, men ikke ret lang tid efter, er hun glad igen, glad for det nye sted.

Når hun så hentes, så protesterer hun igen - nu havde hun det jo lige så sjovt, hun er endnu ikke færdig med at lege, så hvorfor skal hun nu hjem ... Det er her at barnets dobbelt-socialiseringsrum mødes og konflikten opstår. Det er svært at skifte situation, det er svært at finde ud af hvad man skal, - både når man bliver afleveret og når man bliver hentet.

Det kan være sådan i perioder og det lyder som om at Sofie lige nu er inde i en periode, hvor hun synes det er lidt svært at gå fra mor til børnehave. Det gør ondt på hende, når hun bliver afleveret, det er svært at sige farvel og så græder hun og er ked af det.

Det bedste du kan gøre er præcis det du gør - at sørge for at der er en pædagog, som tager sig af hende, som siger farvel og hjælper hende med at rumme de her følelser lige i det øjeblik og så hjælper hende videre i legen med de andre. Og så skal du naturligvis berolige og betrygge hende, fortælle at du kommer og henter hende igen og sørge for ikke at trække afleveringen ud. Hvis hun mærker at du har svært ved det og vægrer dig mod det, så bliver det også sværere for hende.

Med den alder hun har, så kan du måske ...


Annonce

... lave en aftale med hende om at få en bamse eller lignende med, som hun kan putte lidt med, når hun savner mor. Det kunne godt være at hun syntes det var rart - du kunne kysse bamsen på næsen og når hun så savner mor og kysser bamsen på næsen, så er det måske lidt ligesom at kysse mor .. Nogle gange må man være lidt fantasifuld og finde ud af hvad der kan berolige og betrygge lidt :o)

Med hensyn til at lege selv og lege med jer, så tænker jeg at det er rigtig dejligt at I leger med hende. Det har hun naturligvis brug for ... men, jeg tænker også at I måske skulle prøve at inddrage hende mere i de praktiske gøremål, så det ikke kun er leg på hendes præmisser, men også at I er sammen fordi I gør noget sammen og hjælper hinanden. Hun kan sagtens hjælpe til med at dække bord, bage boller, skære agurker osv. til salatskålen, hænge tøj op, vaske bil, ordne have osv. Der er mange ting der skal gøres og det er rigtig dejligt at have en lille hjælper. Det vil også gøre hende glad og stolt at have sådanne små opgaver, som hjælper jer :o)


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Derudover synes jeg det lyder som en god idé hvis du en gang imellem kun tage bare et barn med hjem. Det er svært at lege tre, men to kan sagtens finde ud af det, hvis de vel at mærke passer godt sammen og har god kemi - ellers kan det hurtigt blive gråd og ballade ... Det behøver ikke være særlig længe, et par timer er ofte nok. Det passer med at du f.eks. kan hente dem kl. 15, og forældrene kan hente kl. 16.30-17 på vej hjem fra arbejde eller lignende. I kan også invitere en legekammerat til at komme lørdag formiddag, hvor alle måske er lidt mere friske og har lidt mere overskud - det er jo svært med trætte børn om eftermiddagen.

Og tilsidst naturligvis et stort tillykke med at du venter dig igen og skal føde til januar - hvor er det dejligt for jer. Rigtig meget held og lykke med det hele:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex

Forkølelse

Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.

Her er et par gode råd:

- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen

- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for nogen rigtig gode svar! Det er rart at kunne søge råd herinde og se man ikke er den eneste i verden med problemer.

Mor til pige på 6 måneder


Annonce