Svar: Rodfrugter og amning
Kære Stine
Dejligt med et kort og præcist spørgsmål, her hvor spørgmålene lige nu hober sig op ... :o)
Ja, det kan godt passe. Det er der i hvert fald mødre som oplever at børnene reagerer på, men det er som du siger rigtig svært at gennemskue, hvad børn kan reagere på og som udgangspunkt skal du spise fuldstændig som du plejer.
Det er så vidt jeg ved ikke videnskabeligt bevist at helt bestemte fødevarer går i mælken og giver børn mavekneb, men man ved jo f.eks. at mælken tager smag efter hvad kvinden spiser. Således at hvis man har spist mad med løg, så smager mælken af løg og hvis man har spist mange ferskner, så smager mælken af ferskner - ligesom mælken faktisk også kan tage farve efter hvad man som mor ...
... indtager af føde. Et stort indtag af ferksner kan således godt farve mælken mere gul. Farven ser man dog ikke med mindre man malker ud :o)
Rodfrugter er sunde og fyldt med rigtig mange gode næringsstoffer og rodfrugter anbefales også til børn som en del af en varieret mos. Derfor synes jeg du stadig skal spise rodfrugter, men du kan naturligvis godt forsøge at indtage et minimum og så stille og roligt øge dit indtag. Man siger faktisk, at man på den måde godt kan vende barnet til det - det er et meget stort indtag af visse fødevarer som kan give problemer, men spiser man lidt og søger man for at spise varieret, så er det ofte helt uden problemer.
Håber dette er svar nok og spis du fortsat lidt af de gode efterårsretter :o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






