Annonce

Annonce

Brev:

Hys og morsyg skattepige


21. oktober 2008

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Hys og morsyg skattepige

Hej Helen

Vi var så glad for din hjælp sidst, så nu prøver vi igen.

Rasmine er nu blevet 14½ mdr! Hun går stadig kun med hjælp, men kan stå og rejse sig fra gulv uden støtte osv. Hun er munter, elskelig og kan en masse, masse ord. Hun kan selv tage bukser af og hun spiser/drikker selv. Hun får stadig sovebabs - fordi vi begge kan lide det lidt endnu. Med 9 tænder er det dog nok med at lakke mod enden.
Men alt i alt tror jeg hun er en helt almindelig lille pige.

MEN MEN MEN. Hun er så overdrevet morsyg at det er helt sindsygt. Hun er stadig ikke i pasning da jeg arbejder deltid, så lige nu er det ikke nødvendigt. Men hun vil bare være ved mig - og kun mig. Det er som om hun stadig tror hun er en del af min krop! Hun skal bæres rundt af mig hele tiden, sidde hos mig, puttes af mig og bare være ved mig! Hvis andre tager hende flipper hun fuldstændig ud - for det meste også når det er far. Hun kan godt fungere når hun så er kommet væk fra mig, men det er med en del hylen og gråd og kravlen rundt og lede efter mig!

Oven i dette har hun er meget hidsigt temprement. Hvis vi tilbyder hende noget hun ikke gider skriger hun ...


Annonce

... nej, slår det ud af hænderne på os osv. Hun smider sig også sig også tit ned med panden i gulvet skriger og hyler. Man kan høre det er hidsighed - ikke gråd!

Vi har jo trillingedrenge som er 6½ og netop startet i skole. Og de var aldrig sådan. Vores drenge er så blide og nemme og har altid været det. De forguder Rasmine, men nogle gange blir hun også rigtig vred hvis vi gerne vil nusse lidt om dem og bare sidde og kramme dem i sofaen! Også selvom hun må være med; det er ikke godt nok. En af drengene siger altid "nej, Rasmine...jeg blev født først og det var min mor først". Uha - hjerteskærende! Rasmine bliver også sur hvis andre rører ved mig...far..søskende osv. En veninde stod og friserede mit hår i ferien her og så gakkede hun også helt ud!

Hvad sker der mon her???? Hvad gør vi galt?
Jeg syntes vi lever et liv hvor vi er rigtig meget til stede for vores børn. Rasmine kører i gode, trygge og faste rutiner med god søvn, mad og leg. Så - jeg begriber ikke hvorfor vi næsten hver dag skal bøvle med de her vredesudbrud og denne morsyge.

Håber vi må høre fra dig meget snart!

Mange hilsner
En lidt fortvivlet mor til 4.....

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce