Brev:
Hys og morsyg skattepige

Hej Helen
Vi var så glad for din hjælp sidst, så nu prøver vi igen.
Rasmine er nu blevet 14½ mdr! Hun går stadig kun med hjælp, men kan stå og rejse sig fra gulv uden støtte osv. Hun er munter, elskelig og kan en masse, masse ord. Hun kan selv tage bukser af og hun spiser/drikker selv. Hun får stadig sovebabs - fordi vi begge kan lide det lidt endnu. Med 9 tænder er det dog nok med at lakke mod enden.
Men alt i alt tror jeg hun er en helt almindelig lille pige.
MEN MEN MEN. Hun er så overdrevet morsyg at det er helt sindsygt. Hun er stadig ikke i pasning da jeg arbejder deltid, så lige nu er det ikke nødvendigt. Men hun vil bare være ved mig - og kun mig. Det er som om hun stadig tror hun er en del af min krop! Hun skal bæres rundt af mig hele tiden, sidde hos mig, puttes af mig og bare være ved mig! Hvis andre tager hende flipper hun fuldstændig ud - for det meste også når det er far. Hun kan godt fungere når hun så er kommet væk fra mig, men det er med en del hylen og gråd og kravlen rundt og lede efter mig!
Oven i dette har hun er meget hidsigt temprement. Hvis vi tilbyder hende noget hun ikke gider skriger hun ...
... nej, slår det ud af hænderne på os osv. Hun smider sig også sig også tit ned med panden i gulvet skriger og hyler. Man kan høre det er hidsighed - ikke gråd!
Vi har jo trillingedrenge som er 6½ og netop startet i skole. Og de var aldrig sådan. Vores drenge er så blide og nemme og har altid været det. De forguder Rasmine, men nogle gange blir hun også rigtig vred hvis vi gerne vil nusse lidt om dem og bare sidde og kramme dem i sofaen! Også selvom hun må være med; det er ikke godt nok. En af drengene siger altid "nej, Rasmine...jeg blev født først og det var min mor først". Uha - hjerteskærende! Rasmine bliver også sur hvis andre rører ved mig...far..søskende osv. En veninde stod og friserede mit hår i ferien her og så gakkede hun også helt ud!
Hvad sker der mon her???? Hvad gør vi galt?
Jeg syntes vi lever et liv hvor vi er rigtig meget til stede for vores børn. Rasmine kører i gode, trygge og faste rutiner med god søvn, mad og leg. Så - jeg begriber ikke hvorfor vi næsten hver dag skal bøvle med de her vredesudbrud og denne morsyge.
Håber vi må høre fra dig meget snart!
Mange hilsner
En lidt fortvivlet mor til 4.....
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









