Annonce

Annonce

Brev:

Rytme, mad og søvn - 8 mdr.


15. oktober 2008

Alder:
8 mdr.

Rytme, mad og søvn - 8 mdr.

Kære Helen

Tak for svaret på mit sidste brev - det gav mig nogle rigtig gode input!

Vi har dog ikke kunnet ændre lillebrors søvnrytme endnu, da vi alle har været ramt af sygdom nogle gange og så er den vante rutine trods alt nemmest.

Lillebror er ramt af endnu en omgang forkølelse og hver gang føler jeg, vi starter forfra med at give skemad. Det gik ellers fint - han spiste grød til morgen, mos til middag og mos til aften og grød inden sengetid. Han var også begyndt at spise lidt rugbrød og små bidder af vores mad. Han blev ammet eftermiddag og til sengetid og flere gange i løbet af natten. Grød inden sengetid gjorde, at han kunne sove længere før han vågnede igen.

Han sover formiddag og eftermiddag 1-2½ timer og bliver puttet kl. 19.30 og vågner ca. kl. 7 (bliver stadig ammet 3,4,5 gange om natten - 2 gange de dage han spiste godt!).

Nu har han så fået en ide ...


Annonce

... om, at han ikke vil have skemad eller bidder mere. En skefuld eller to kan godt spises, men så er det også slut. Hvis han selv skal vælge, vil han kun ammes! Vi har prøvet med meget forskellig mad og lade ham blive rigtig sulten, men med samme resultat. Eftermiddag og aften giver jeg efter og ammer ham.

Hvad kan vi gøre, for at han igen får lyst til at spise?

Skal jeg holde fast i, at han kun skal ammes eftermiddag, til sengetid og om natten?

Hvor meget skal han have, hvor meget er en portion for en lille gut på 8 måneder?

Han begyndte at kravle for 2 uger siden og er meget nysgerrig. Lige for tiden, kan han dog ikke lege selv ret længe, før han gerne vil op og om eftermiddagen virker han træt og vil helst bæres hele tiden.

Jeg håber, du kan komme med nogle af dine guldkorn, så vi igen kan komme på rette vej og få en mæt og glad og tilfreds dreng.

Venlig hilsen
Tina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce