Brev:
Natteroderi og lidt om mad

Hej Helen og mange tak for at du tog dig tid til at svare mig sidst da jeg var vældig usikker :-)
Min dreng stortrives fortsat - han tager flot på og følger fint sin kurve. Rent motorisk går det bare derud af med rullen og masser af nye lyde. Han bliver på fredag et ½ år og han er absolut en dejlig glad og mild dreng.
Vi er for ca. 3 uger siden startet op på skemad pga. en del natteroderi. I 14 dage (før vi startede på skemad) fra ca. klokken halv tre om natten begyndte han at ligge og rode rundt i sin seng (som står tæt ved vores i soveværelset), lå rigtigt og hyggede sig med sine lyde og asede og masede sig frem og tilbage og rundt og rundt. Det eneste der kunne få ham til at falde i søvn igen var at komme til brystet. Og efter klokken halv tre vågnede han ca. hver halve time og ville bruge mig som sut indtil vi står op klokken halv syv - 7. Normalt tager han gerne en sut, men om natten har det ikke været nok til at få ro på ham igen.
Først tænkte vi at han måske ville øge mælkeproduktionen... men eftersom det fortsatte ville vi prøve at give ham skemad, og det har vi så gjort i 3 uger nu. Det går rigtig fint! Han elsker både hans grød og bestemt også hans kartofler. Han spiser fra 3/4dl til 1½dl når han får mos. Vi giver han vand i koppen til middag og til aften får han mme i koppen.
For at komme frem til pointen, så har intet ændret sig. Han ligger stadig og roder rundt og snakker om natten og vil kunne falde til ro/i søvn ved mit bryst og nu er jeg altså ved at være lidt træt :-)
Vores dag ser normalvis sådan her ud.
Står op efter utallige ...
... amninger og natteroderi kl. halv 7.
Formiddag 8.30-9: Ammes og puttes til formiddagslur
Frokost 11: Grød af ris, boghvede og med forskelligt frugtmos på, vand af kop
Ammes og puttes til middagslur kl. 12 -12.30
Eftermiddag 16: Ammes
Powernapper ½ times tid
Aften 17.30-18: Grøntsagsmos, tilbydes mme af kop.
Kommer i bad 19
Ammes og puttes til natten ca 19.30-20.
Hvad tænker du umiddelbart om vores rymte på dagen? Og hvordan i alverden får jeg ham til at sove rigtig godt om natten. Som udgangspunkt er jeg ikke klar til at han skal sove for sig selv (hermed menes eget værelse).
Jeg har bestemt ikke noget imod at amme ham, men det når jo næsten at blive 6-7 gange om natten at han "bruger" mig.
Og vedr. mad, så er jeg faktisk lidt i tvivl om, hvorvidt jeg skal tilbyde ham at blive ammet lige efter hans måltider med grød og mos eller om han så bare vil forbinde det som en del af måltidet og på et tidspunkt vil "nægte" skemaden fordi mors bryst er mere "hyggeligt"? (Giver det mening?)
Jeg skal starte på arbejde når han er 10 mdr gammel, hvordan klarer man lige det med amningen (det skal siges at jeg har skiftende vagter)? Skal ha' så fx puttes på en kop sødmælk til den tid eller...? (vi har prøvet at give ham en sutteflaske i forbindelse med at han skulle passes. Vi prøvede 3 forskellige flasker, med både vand, modermælk og mme over 2 uger - men intet af det ville han ta').
Giver det overhovedet mening? :-)
Glæder mig meget til at høre fra dig. Trænger desperat til en lidt mere sammenhængende søvn :-)
Med venlig hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
Viden om børn:
Ufrivillig natlig vandladning
Når børn tisser i sengen om natten, så kalder man det ufrivillig natlig vandladning, sengevædning eller Enuresis. Og der kan være flere årsager til at børn tisser i sengen om natten.
1. Arvelighed. Hvis mor og/eller far har tisset i sengen om natten, så er sandsynligheden for at barnet kommer til det større.
2. Hormoner. Det antidiuretiske hormon (ADH) udskilles fra hjernen om natten og skal nedsætte urinproduktionen om natten. Men nogle børn er lidt længere tid...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".
Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.
Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.
Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.
Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)
Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)
God sommer







