Annonce

Annonce

Brev:

Urolig nattesøvn - 15 mdr.


5. oktober 2008

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Urolig nattesøvn - 15 mdr.

Kaere Helen

Saa er det igen blevet tid til at faa lidt om raad omkring Oscars nattesövn.

For ca. et par maaneder siden tog vi tremmerne af hans seng og lagde en madras paa gulvet, det har hjulpet meget, han begynder ikke laengere at graede lige saa snart vi naemer os hans vaerelse og hans seng, nu har han intet imod at blive lagt i seng. Men det er stadig ikke lige nemt at faa ham til at sove, vi ved at han er traet, men det er som om at han har svaert ved at give slip og slappe af, han vil blive ved med at lege.

Vi slukker naesten alt lys, laeser en historie, men det er ikke nemt, da han helst selv vil holde og lege med bogen, vi saetter afslappende musik paa, som han har vaeret vant til at lytte til siden han blev födt. Nogle gange bliver han ved med at saette sig op i sengen, vi ligger ham ned igen, og det kan staa paa i lang tid, nogle gange gaar vi ud af vaerelset, men saa begynder han at graede med det samme. For det meste bliver vi hos ham til han sover, men det kan tage en time hver aften.

Men det vaerste er at han sover meget ...


Annonce

... uroligt om natten, dvs han vaagner mange gange graedende. Nogle gange giver vi ham sutten og sovedyret, og han sover med det samme igen. Men der gaar ikke lang tid för han paa ny vaagner, de sidste par uger har vi taget ham ind i vores seng, og der sover han som regel med det samme...det er desvaerre blevet en meget nem lösning, da foraeldrene er meget traette naar de skal op og paa arbejde naeste dag.

Kan det have noget at göre med, at der en kindtand der er ved at komme, at han er forkölet ind imellem med stoppet naese, hvilket sikkert irriterer ham? vi holder altid öje med om det er mellemörebetaendelse, da han allerede har haft det nogle gange. Oscar er ellers en meget glad og meget aktiv dreng, der er blevet glad for at komme i vuggestuen, hvor han morer sig meget, han faar dog ikke sovet saa meget de dage, men han sover saa en del mere de dage hvor han ikke er i vuggestue.

Er det normalt i hans alder at han sover meget uroligt? Hvad kan vi göre for at give ham en mere rolig nattesövn (og os)?

Paa forhand mange tak.
Med venlig hilsen
Lotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Frugtmos og børn

Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.

Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.

Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce