Annonce

Annonce

Svar: Adskillelse fra mor efter lillebrors ankomst ...


5. oktober 2008

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Maria

Tillykke med at I venter en lillebror, det er rigtig dejligt:o)

Der er ingen tvivl om at det er en speciel situation I står i og at det vil kunne give lidt problemer, at du bliver i Danmark i en to måneders periode med den lille ny og Olivier skal undvære sin mor så længe ...

At være 2 år er en sårbar alder at skulle undvære sin mor. Han vil ikke kunne forstå hvor du er, han vil ikke kunne forholde sig til tid og der er ingen tvivl om at han vil føle sig forladt og usikker, når du pludselig er ude af hans liv.

Det vil naturligvis spille ind hvordan hans tilknytning er til far og at han vender tilbage til hverdagen, som han kender. Men det ændrer ikke ved at han stadig vil have behov for sin mor og at det vil være svært for ham at være adskilt fra dig. Derfor er det for mig at se meget vigtigt at adskillelsen bliver så kort som muligt.

Du skriver at I vil være i Danmark sammen i 3 uger og at du herefter påtænker at blive i Danmark alene sammen med den lille ny baby i 2 måneder. Du fortæller også at I hjemme i Rwanda har en barnepige som indgår som en del af jeres daglige liv.

Hvorfor vil du blive i Danmark i 2 måneder? For mig at se er det rigtig vigtigt at du korter tiden i Danmark ned til at være så kort som muligt, det har stor betydning for hensynet til Olivier og det vil være langt bedre at I alle sammen så senere tager tilbage til Danmark på ferie igen.

Hvis dit ophold i Danmark er et spørgsmål om at lære den lille ny at kende og du har svært ved at overskue begge børn samtidig, så tænker jeg at du netop i Rwanda jo har barnepigen til at hjælpe dig og at du jo også der har din mand. Du vil derfor kunne blive aflastet og vil kunne prioritere din tid helt anderledes end hvis du bliver i Danmark med begge børn alene.

Jeg synes derfor du skal afkorte dit ophold i Danmark så meget som muligt, så I kan blive en familie på fire, så hurtigt som muligt. Hensynet til Olivier vægter stort her.

Hvis du synes det er for tidligt at tage hjem sammen med Olivier og far, når de planlægger at rejse tilbage og du derfor vælger at blive i Danmark lidt længere ...


Annonce

... tid, så er det vigtigt at du sørger for at du og Olivier stadig har kontakt. I må bruge Skype, så han kan se dig, høre dig, tale med dig.

Det er også vigtigt at han får en rolle som storebror og at han føler sig sikker på at du stadig er der for ham, at han føler at han stadig har plads og føler sig medinddraget. Det betyder at far skal tale med ham om dig og lillebror og om den nye rolle han har som storebror. F.eks. sige "nu skal vi på skype og se hvordan mor og lillebror har det, fortælle hvad du har lavet i dag osv...", de skal kigge på billeder af jer osv. Han skal medinddrages, han skal se jer, der skal tales om jer og far kan også læse bøger for ham om det at blive storebror.

Han skal også have lov til at savne jer, han skal have lov til at græde, han skal have lov til at føle det svært. Det er vigtigt at der sættes ord på de følelser han har, hans følelsesliv skal have lov til at være åbent og det er vigtigt at I ikke fornægter eller forsøger at holde det skjult at lillebror nu er en del af jeres hverdag. Du skal også tale med ham om den nye rolle han har som storebror.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Når det er sagt, så er det dog også meget vigtigt at det ikke er på grund af lillebror at I er tilbage i Danmark, men at det handler om mors behov for dette. Det er meget vigtigt at det er dig, der har valgt at blive hjemme - det har lillebror ikke noget at gøre med. Netop for at mindske usikkerheden omkring at du vælger lillebror fremfor ham - det er jo en ganske relevant betragtning og Olivier kan meget hurtigt komme til at føle sig tilsidesat. Det er alfa omega at Olivier føler sig sikker på sin rolle i jeres familie og sin rolle i forhold til dig og han skal medinddrages i hvad der sker. Det er opløftende at være medinddraget, det vil gøre ham godt.

Men som sagt, mener jeg at adskillelsestiden skal kortes ned så meget som muligt. Gerne så kort at I alle fire rejser hjem samtidig og hvis dette af en eller anden grund ikke er mulig, så må du rejse tilbage til Rwanda så hurtigt du føler dig parat til det. I kan altid tage tilbage senere alle sammen.

Rigtig meget held og lykke med det hele:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce