Annonce

Annonce

Svar: Mælk alt for mange gange om natten


3. oktober 2008

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Christina

Det lyder som om at Victor lige nu er inde i en fase, hvor han tydeligvis har behov for mere tryghed og nærhed og det skal han naturligvis have. Det hænger ganske givet sammen med at du nu er startet på arbejde og at I derfor ikke har samme kontakt som tidligere i løbet af dagen, samtidig med at han motorisk udvikler sig rigtig meget, er godt igang med separationsfasen og derfor i kraft at sin udvikling og alder også naturligt søger dig mere.

Det er helt fint, at du har besluttet at han lige nu må blive ammet og komme over i din seng, når han vågner om natten og tydeligt viser behov herfor. Det kan sagtens være sådan i en periode og det kan være helt okay. Det er dog vigtigt at du hele tiden medtænker, hvornår det er et reelt behov for tryghed og nærhed og hvornår det bliver en dårlig vane. Han bliver jo mere og mere bevidst og kan meget hurtigt begynde at vågne hele natten fordi det at få bryst er rigtig dejligt og du kan ikke forvente at han selv siger det fra.

Derfor er du nødt til at forsøge at holde amning på et minimum og forsøge at lirke brystvorten ud af munden, så han kun trøstes og beroliges men ikke får lov til at fylde sig med mælk. Når han ...


Annonce

... ligger ved siden af dig i sengen, så hold dine hænder på hans hofte, vug ham lidt, kærtegn ham over håret, hold ham i hånden, brug et stille "sshh" eller lignende - gør nogle ting som på sigt bliver sat i stedet for brystet, så han tilsidst igen helt kan undvære dette og nøjes med at blive beroliget af dine kærtegn, din stemme og din nærhed. Det er vigtigt at han ikke begynder at indtage mælk om natten igen, men at han spiser og drikker om dagen. Trygheden må han få på anden vis.

Med hensyn til at sidde, så synes jeg du skal prøve at sætte dig på gulvet med ham, hvor han sidder imellem dine ben med ryggen op mod din mave. I kan sidde og bygge med byggebægre, bruge en puttekasse, slå på tromme, læse bog eller lignende på den måde og når du sidder bag ham kan han ikke lægge sig ned, falde bagover. Han skal naturligvis også sidde i høj stol, når han spiser og I alle sammen sidder ved bordet.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Ellers er det fint at han er begyndt at gøre tegn til at kravle, det giver ekstra urolige nætter fordi han øver sig motorisk i søvne - nætter plejer at blive lidt roligere igen, når han mestrer at kravle rundt fra rum til rum ... Der er således håb forude :o)

Fortsat held og lykke :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce