Svar: Pulver modermælkserstatning
Kære Tina
Nu hvor din søn er 6½ måned, så er der ikke noget i vejen for at du laver en flaske mme klar og har det stående i køleskabet parat til at varme det om aftenen/natten.
Det vil sige at du gerne må blande kogt afkølet vand og mmepulver i en omgang, stille det på køl og opvarme det til rette temperatur inden det skal gives. Det kan varmes op i vandbad eller f.eks. i mikrobølgeovn.
Sundhedsstyrelsen og fødevarestyrelsen har lavet en håndteringsforskrift for pulverformige modermælkserstatninger, for at forebygge sygdom blandt for tidligt fødte og syge børn. Det skyldes at der i udlandet har været nogle sygdomstilfælde, hvor man har fundet ud af at det skyldtes bakterier Enterobacter sakazakii i pulverformige modermælkserstatninger.
Derfor anbefales det at man tilbereder modermælkserstatningen umiddelbart før barnet ...
... skal spise, dvs. een flaske ad gangen. Risikoen for infektion er størst for præmature børn, børn med lav fødselsvægt og børn med medfødte immundefekter i den tid de udelukkende får modermælkserstatninger samt mature børn i deres første to levemåneder.
Med den alder din dreng har nu, er der ikke umiddelbart grund til at følge denne anbefaling længere og du kan derfor godt, lave en flaske klar, have den stående på køl og varme den op inden den skal gives. Din dreng får jo ikke længere udelukkende erstatning og han er langt over aldersmæssigt. Du skal naturligvis have hygiejniske forholdsregler ved tilberedning og håndtering af modermælkserstatningen og køleskabstemperaturen må ikke være på mere end max. 5 grader.
Håber dette giver lidt klarhed:o) Læs i øvrigt artiklen "når du giver dit barn flaske" som du finder i min artikelsamling.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to









