Annonce

Annonce

Svar: Gråd om natten - 8 mdr.


25. september 2008

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Tina

Tak for dit brev. Da det er første gang du skriver til mig, kender jeg ikke dig og din familie og derfor vil jeg her give lidt tanker og du må så selv vurdere, om noget af det kan passe på jeres situation.

Det lyder som om at jeres dreng spiser rigtig godt i løbet af dagen og du fortæller også at du tilbyder ham flaske. Det betyder at du naturligvis har helt styr på hvor meget mælk han indtager i løbet af en dag - et stort plus. Du skal her regne med at han har behov for ca 600ml mme dagligt ved siden af sin skemad og det kan altså godt være her hunden ligger begravet - at han simpelthen ikke får mælk nok.

Det kan også handle om at han motorisk udvikler sig rigtig meget og øver sig både når han er vågen og når han sover. Det er således ikke usædvanligt at børn i denne alder vågner fordi de får sig lagt i nogle stillinger som de ikke selv mestrer at komme væk fra og derfor har behov for at man hjælper dem med at blive lagt rigtigt igen og komme videre i søvnen.

Det at han motorisk bevæger sig væk fra jer i løbet af dagen og mere og mere udforsker verden på egen hånd, betyder også at han ikke længere får helt samme fysiske kontakt som tidligere. Han sidder naturligt ikke længere helt så meget i favn, han bliver ikke vugget, kærtegnet, nusset osv, som han blev for bare et par måneder siden. Men han har stadig brug for det og derfor søger han jeres fysiske kontakt ekstra om aftenen og natten, når roen skal falde over ham.

Det kan også handle om dårlige søvnassociationer, at han f.eks. har fået en vane med at hver gang han vågner fordi ...


Annonce

... han skifter søvnfase, så kommer du og putter en sut i munden på ham. Derfor er han begyndt at vågne hver gang sutten falder ud af munden, og kan kun sove videre hvis du kommer og putter den i munden igen. Det samme ses, hvis barnet f.eks. falder i søvn med sin flaske, falder i søvn i favn eller lignende.

Så kan det naturligvis også skyldes smerter, - ofte fra ørerne eller på grund af tandfrembrud og det skal naturligvis undersøges og behandles hvis nødvendigt. Det hjælper her nogle gange at elevere hovedgærdet lidt, så han ligger lidt højere med hovedet end resten af kroppen. Da han ikke må sove med hovedpude endnu, så vil det være fint at lægge en lille pude ind under madrassen og løfte hele madrassen lidt op.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jeres dreng er i separationsfasen og det betyder at han har rigtig meget behov for at se jer, han forstår simpelthen ikke, at I er der, når han ikke kan se jer, han føler sig 'alene i verden', føler sig forladt. Det er superflot at han netop med den alder han har, er i stand til at falde i søvn alene med sin bamse, det er rigtig flot. Men I skal være opmærksom på hvad I gør, hvordan I reagerer, bruger sutten, tager ham op, bruger beroligende lyde "sshhh" osv. når han i løbet af natten vågner. Det er vigtigt at han på den ene side mærker at I er der, passer på ham osv. og at han ikke er alene og at I samtidig holder fast i et ritual, som han kan falde til ro ved både nu og i tiden fremover.

Jeg håber du kan bruge lidt af mine tanker videre og måske har en idé om, hvad årsagen kan være til jeres urolige nætter ...:o)

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce