Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke rigtigt spise vores mad


23. september 2008

Alder:
12 mdr.

Vil ikke rigtigt spise vores mad

Hej Helen.

Vores datter fylder ét år om en uge og jeg synes altså det går trægt med at spise den almindelige familiemad og det har det gjort længe.

Da hun var 9-10 mdr. begyndte hun ikke rigtigt at ville spise, det startede med at hun var syg og var meget ked af at skulle have penicillin som vi desværre måtte tvinge i hende. Det var ikke særlig rart, hverken for os eller hende. Måske det bare var et sammentræf, men det var ihvertfald i forbindelse med dette sygdomsforløb, at hun begyndte at sige nej tak til mad og fortsætte med det.

Hun spiser fint med grød om morgenen, kan godt lide bløde frugtstykker og er også meget glad for rugbrød med al slags pålæg. Hun er meget interesseret i vores mad, peger på det og signalerer at hun gerne vil smage, men når hun så får det, vender hun enten hovedet væk eller sidder som regel bare og leger med det, maser det mellem hænderne, smider det ned på gulvet etc. I det hele taget taber hun hurtigt interessen for at spise, selvom hun er meget sulten. Der skal ske noget, hun kan ikke bare sidde og spise, så tit sidder vi også og kigger i en bog, men jeg "fodrer" (ved godt det nok er en uheldig vane, men ellers spiser hun nærmest ingenting).

En sjælden gang har hun siddet med f.eks. en fiskefrikadelle og selv gnavet i den og spist den, men oftest spytter hun bare det hele ud igen. Kartoffelstykker, både kogte og i ovn, stykker af gulerod, kogt broccolli, majs ærter etc. spytter hun bare ud, det er som om hun synes, at det er en mærkelig konsistens. Når jeg moser det lidt ud med sovs og blander stykker af ...


Annonce

... f.eks. frikadelle i, så er det ok, men som regel kun hvis hun også har noget andet at koncentrere sig om (bog, legetøj etc.). Pastaskruer og ris vil hun slet ikke høre tale om.

Jeg ved godt at mange børn står af på det med at mor eller far giver mad med ske, så jeg sørger altid for at hun har noget at sidde med i hånden, derudover er hun glad for at spise med gaffel.

Hun er (desværre ;-) temmelig glad for glasmad som jeg introducerede hende for under vores sommerferie, da jeg syntes at vi skulle have ferie og jeg ikke orkede det her "madshow". Så hun har spist temmelig meget af dette de sidste par måneder, da jeg så har følt, at hun spiste godt. Men jeg synes jo egentlig ikke, at det er vejen frem, jeg synes jo at hun skal spise vores mad, synes at glasmad har både lidt unaturlig konsistens og smag. Så ofte har jeg blandet f.eks. ekstra broccoli, kødstykker etc. i, for at hun får noget af dette også.

Hvad siger din erfaring, skal hun bare have lidt mere tid til at vænne sig til vores mad, skal jeg bare blive ved med at tilbyde hende og så kommer det stille og roligt? Eller er vi ude på dybt vand her? :-) . Det skal lige tilføjes, at jeg ikke er i tvivl om at hun er sulten, det signalerer hun meget tydeligt. Derudover kan jeg også tilføje, at hun er en stor pige på over 80 cm og 10,5 kg.

Jeg ammer morgen og aften, men tænker at skære morgenamningen væk nu. Vil det være ok at bibeholde aftenamning? Den får hende nemlig til at falde til ro og giver som regel en problemfri putning.

Glæder mig til at høre dine tanker.

Med venlig hilsen

Lula

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce